Ağ Günlükleri

Google ile Sivil Toplum Kuruluşları Başvuru Kılavuzu

Cu, 23/06/2017 - 13:05 - Anonymous

                      Başvuru Kılavuzu

*Google ile Sivil Toplum Kuruluşları yazılım bağışına başvurmak için öncelikle sivil toplum örgütünüzü Techsoup Türkiye’ye kayıt etmeniz ve uygunluk değerlendirmelerinizin tamamlanması gereklidir.

 


 ADIM 1

Techsoup Türkiye hesabınızda oturum açın.

https://www.techsoupturkiye.org.tr/user

 

 


 ADIM 2

 

 

1.Hesabım sayfasında Onay Anahtarı sekmesine gidin.

2.Yeni Onay Anahtarı ekle butonuna tıklayın.

3.Onay Anahtarını kullanacak olan kişinin adını, soyadını ve e-posta adresini yazın.

 

Önemli! Bu kişinin sizin kuruluşunuzu temsil etmeye yetkili bir kişi olması gerekmektedir. Örneğin bu kişi kuruluşunuza dair tam bilgiyle hareket eden bir personel, gönüllü, kurul üyesi veya danışman olabilir. Kuruluşunuz adına hareket etmeye yetkili olmayan biri için Onay Anahtarı oluşturmayın.

 

 


 ADIM 3

https://www.google.com.tr/nonprofits/join/ adresine gidin.

 

Şartları onayladıktan sonra Techsoup Onay Anahtarınızı girin.

 

 

 


 ADIM 4

 Sizden istenen tüm bilgileri doğru olarak girdiğinize emin olduktan sonra “Başvuruyu Gönder” ‘e tıklayın.

 

Web sitesi bir sosyal medya sayfası veya bir üçüncü tarafın oluşturduğu web sitesi (örneğin, Google Sites veya WordPress) olmamalıdır.

 

 

Başvuru durumunu kontrol etme

 

Sivil Toplum Kuruluşları için Google başvurularının ve ürün kaydı isteklerinin çoğunluğu birkaç gün içinde incelenmektedir. Başvuruda bulunanlara, bir karara ulaşılır ulaşılmaz e-posta aracılığıyla bilgi verilir. Başvurunuzun durumunu görüntülemek için Sivil Toplum Kuruluşları için Google hesabınıza da giriş yapabilirsiniz.

 

  

 

  

tags: 

Microsoft O365 Başvuru Kılavuzu

Çar, 21/06/2017 - 18:19 - Anonymous

Aşağıdaki adımları takip ederek Microsoft O365 bağış başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

ADIM 1

https://products.office.com/tr-tr/nonprofit/office-365-nonprofit-plans-and-pricing adresinden güncel O365 plan/fiyatlarını inceleyip STÖ’nüz için en uygun teklife karar veriniz.

C:\Users\User\Desktop\2.png

ADIM 2

www.microsoft.com/nonprofit adresine gidiniz ve  “Office 365” ‘u seçiniz.

C:\Users\User\Desktop\1.png

ADIM 3

Get Started Today” ‘a tıklayınız.

C:\Users\User\Desktop\3.png

ADIM 4

Techsoup Türkiye’ye kayıtlı iseniz  “Sign in” ‘a tıklayınız.

ADIM 5

Techsoup Türkiye Onay Anahtarınızı giriniz.

ADIM 6

Cloud Services” ‘u seçiniz

C:\Users\User\Desktop\5.png

ADIM 7

Verilen link aracılığıyla Office.com adresine giderek O365 deneme sürecinizi başlatınız.

 

C:\Users\User\Desktop\6.png

 

ADIM 8

Deneme sürecinizi başlatmanızın ardından Microsoft.com e-posta adresinden tarafınıza yönlendirme e-postaları gönderilecektir. Full versiyona geçtiğinizde tüm O365 teklifleri panelinize tanımlanacaktır.

 

 

Microsoft Azure Başvuru Kılavuzu

Çar, 21/06/2017 - 18:11 - Anonymous

Aşağıdaki adımları takip ederek Microsoft Azure bağış başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

*Microsoft uygunluk kriterlerini sağlayan sivil toplum örgütlerine yıllık 5.000USD değerinde Azure kredisi sağlamaktadır.

ADIM 1

Techsoup Onay Anahtarı

1.TechSoup Türkiye Yazılım Bağışı Programı hesabınızla oturum açınız.

2.Hesabım sayfasında Onay Anahtarı sekmesine gidiniz.

3.Yeni Onay Anahtarı ekle butonuna tıklayın. Onay Anahtarını kullanacak olan kişinin adını, soyadını ve e-posta adresini yazınız.

Önemli! Bu kişinin sizin kuruluşunuzu temsil etmeye yetkili bir kişi olması gerekmektedir. Örneğin bu kişi kuruluşunuza dair tam bilgiyle hareket eden bir personel, gönüllü, kurul üyesi veya danışman olabilir. Kuruluşunuz adına hareket etmeye yetkili olmayan biri için Onay Anahtarı oluşturmayınız.

ADIM 2

www.microsoft.com/nonprofit adresine gidiniz veMicrosoft Azure” ‘u seçiniz.

ADIM 3

Get Started” ‘a tıklayınız.

ADIM 4

Techsoup Türkiye’ye kayıtlı iseniz  “Sign in” ‘a tıklayınız.

ADIM 5

Techsoup Türkiye Onay Anahtarınızı giriniz.

 

ADIM 6

Azure” ‘u seçerek kayıt işlemlerinizi tamamlayınız.

ADIM 7

24 saat içinde, Azure aboneliğinize erişminizi sağlayacak bir e-posta gönderilecektir.

 

 

FonZip, TechSoup Türkiye Yazılım Bağış Programına Katıldı

Sa, 25/04/2017 - 18:17 - Anonymous
fonzip-logo.png

fonzip logo

TechSoup Türkiye, mali kapasitesi düşük sivil toplum örgütlerinin kaynak geliştirmesini kolaylaştırmak için %40 indirimli FonZip üyeliği imkanı tanıyor.

Bu sayede küçük sivil toplum örgütleri de aidat toplamak, bağış almak, üye, destekçi ve gönüllü yönetimi için FonZip’i kolaylıkla kullanabilecek. Çalışmalarınızı ve hayallerinizi daha çok kişiyle paylaşma imkanınız olacak.

Dernek, Vakıf ve STK'lar İçin Üye, Aidat Ve Bağış Yönetim Platformu

İnternet üzerinden tüm süreçlerinizi takip ederek aidat ve bağış toplamak hiç bu kadar kolay olmamıştı! Bir kaç dakika içinde kredi kartı ile online aidat ve bağış toplamaya başlayın!

ekran görüntüsü

Kredi Kartıyla Bağış ve Aidat Ödemesi Alın

FonZip'e ödemelerin aktarılacağı banka hesap (IBAN) numaranızı girerek 1 dakika içinde banka ve kredi kartlarından güvenle ödeme almaya başlayabilirsiniz.

Üye Bilgileriniz Daima Güncel Olsun

Destekçi ve üyelerinize gönderilecek SMS ve e-postalarla eksik yada eski bilgilerin yine kişilerin kendileri tarafından güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Yeni Üye Başvurularını İnternetten Alin

Özelleştirilebilir üye ve gönüllü kayıt formları ile kişilere istediğiniz sorularınızı sorup, kayıt ücretlerini yine online alabilirsiniz.

Üye ve Destekçi Hareketlerini Takip Edin

Kim ne zaman aidatını ödemiş, kişisel bilgilerini güncellemiş, bağış yapıp, düzenlediğiniz etkinliğe katılmış. Zaman tüneli ile kişi hareketlerini yakından takip edin.

ekran görüntüsü

Aidat Borçları Birikmesin

FonZip ile hangi üyenin ne kadar borcu olduğu daima güncel olarak takip edebilir tek tuşla borcu olan tüm üyelere borç bakiyesi hatırlatma e-postası ve SMS'i gönderebilirsiniz. Üyeleriniz de kendilerine gelen güvenli bağlantıyı tıklayarak kartlarıyla kolayca aidatlarını ödeyebilir veya düzenli ödeme talimatı verebilirler.

Toplu SMS ve E-posta Gönderin

Excel dosyalarını bir yerden bir yere gönderip, kopyalamakla uğraşmayın FonZip ile toplu SMS ve E-posta gönderimi yapmak son derece kolay ve hızlıdır.

Etkinlik Düzenleyip Bilet Satın

İster ücretsiz, isterseniz ücretli bir etkinlik olsun, yarattığınız etkinlik sayfasından LCV alabilir, farklı kişi tiplerine farklı fiyat seçenekleri ile kredi kartı ile online bilet satabilir, etkinlik anında kullanacağınız katılımcı listesini indirip kapıda kontrol yapabilirsiniz.

Güvenlik Birinci Önceliğimizdir

FonZip BDDK'nın düzenlemelerine uygun tasarlanmakla beraber özellikle ödeme konusunda endüstriyel güvenlik standartlarını en üst seviyede sağlar.

FonZip 1 yıllık üyeliği inceleyin

Bize Yazın: destek@techsoupturkiye.org.tr

Kurallar, Uygunluk Kriterleri ve Kısıtlamalar

• Miktar: Sivil toplum örgütleri bir mali yıl (1 Temmuz – 30 Haziran) içerisinde en fazla bir üyelik talep edebilir.

• Bütçe: Yıllık işletme bütçesi 175.000,00 TRY veya altında olan sivil toplum örgütleri bu bağıştan faydalanabilir.

• Yalnızca sivil toplum örgütleri: Bu bağış programı Dernekler Dairesi Başkanlığı’na veya Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı, dernek veya vakıf statüsünde sivil toplum örgütleri için geçerlidir.

• Sivil Toplum Örgütü Türleri: Aşağıda belirtilen STÖ türleri bu program kapsamında bağış talebinde bulunmak için uygun değildir.

o Yasama, kanun yapma yetkisine sahip siyasi faaliyetlerde bulunan organizasyonlar

o Kamu kurum veya kuruluşları

o Çalışan veya üye dayanışma örgütlenmeleri

o Laik toplumsal tanımları olmayan dini temelli örgütler. Laik tanımlaması ile kastedilen dini inançlarından bağımsız olarak insanlara hizmet sağlayan ve belirli bir inanca dair propaganda yapmayan inanç temelli örgütlerdir.

TechSoup Türkiye'ye Kaydolun

TechSoup Türkiye'ya kaydolmak için önce aşağıdaki butona tıklayarak kişi olarak kendinizi kaydetmeniz, ardından üyesi veya sorumlusu olduğunuz STÖ'yi kaydetmeniz gerekiyor.

Ancak yazılım bağışlarından yararlanabilmeniz için uygunluk değerlendirmenizi yapmamız gerekiyor. Bunun için aşağıda belirttiğimiz belgelere ihtiyaç duymaktayız.

Dernekler için:

Dernekler Dairesi’nden aldığınız güncel Faaliyet Belgesi

Dernekler Dairesi onaylı tüzüğünüz

Vakıflar için:

Vakıf senedi (Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından tescilli/onaylı vakıf senedi)

Vakfın tüzel kişiliğinin devam ettiğini gösteren güncel resmi belge (Vakıflar genel müdürlüğünden alacağınız vakfınızın faaliyeti hakkında bir yazı )

Bu belgeleri, STÖ'nüzü sisteme kaydederken ekleyebilir veya destek@techsoupturkiye.org.tr adresine iletebilirseniz en kısa zamanda uygunluk değerlendirmenizi gerçekleştireceğiz. Bu aşamadan sonra yazılım bağış talebinde bulunabileceksiniz.

tags:  Inbox

Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar İçin Adobe Photoshop’a Giriş: 1. Bölüm

Sa, 19/07/2016 - 14:08 - Anonymous

Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar İçin Adobe Photoshop’a Giriş: 1. Bölüm

Wes Holing

Intro to Photoshop for Nonprofits: Part 1

Photoshop fotoğrafları değiştirmek, yaratıcı aktifler dizayn etmek, ve hatta eski fotoğraflardan masrafları kesmek için harika bir araçtır. Photoshop’la fotoğraflarınızı hızlıca değiştirmekten dijital görüşünüzü tüm detaylarıyla kontrol etmeye kadar herşeyi tek bir güçlü uygulamada yapabilirsiniz.

Elbette bu tarz bir açıklama Photoshop’u daha önce kullanmadıysanız gözünüzü korkutabilir. Bu nedenle TechSoup olarak fotoğraflarınızı temizleme ve sosyal medya dahil olmak üzere online ve baskı alabileceğiniz resimler oluşturmanız için size temelleri öğretmede yardım etmek istiyoruz.

Bu nedenle, ihtiyacınız olan materyalleri nasıl toplayacağınız, temel fotoğraf değişikliklerini nasıl yapacağınız, farklı parçaları nasıl düzenleyeceğiniz ve nihai ürünü nasıl oluşturacağınız hakkında beş bölümlük blog gönderileri oluşturduk.

Nihai Ürün

Bu serideki dersler boyunca, yazıtipi, fotoğraf ve logo dahil bu posteri oluşturmanız için gereken tüm dosyaları bir araya toplayacağız.

Gördüğünüz gibi her şey Latince ve jenerik. Tasarımcılar buna “Lorem Ipsum,” diyorlar ancak bu aslında mevcut bir kopya olmadığında kopyanın dizaynınızda nasıl görüneceğini görmenin bir yolu.

Bu serinin amacı bu poster gibi bir şey oluşturmak için size temel konseptleri öğretmektir. Bunu öğrendiğinizde kendi organizasyonunuzun misyonunu anlatan ve logonuz, yazı tipiniz, renk şemanız ve mesajınız gibi kendi markanızı yansıtan bir şeyler oluşturabilirsiniz.

Bu Photoshop (PSD) posteri dosyası ve daha fazlası için indirme bağlantısını aşağıda bulabilirsiniz.

Başlamadan Önce

Yazılım

Bu seri yazılıdığı anda Adobe Photoshop’un son versiyonu olan CC 2014.2.2 hakkında ekran görüntüleri ve yönergeler içermektedir. Bir kaç istisna dışında sıralanan özellikler Photoshop CS5’e kadar tüm versiyonlarda benzerlik göstermektedir. Bu nedenle son bir kaç yıl içinde Photoshop’unuzu güncellememiş olsanız bile takip edebilirsiniz.

TechSoup şu an için Photoshop’un tam versiyonunu sunmuyor, ancak sadece temel resim düzenlemeleri yapmanız gerekiyorsa Photoshop Elements'e. bakabilirsiniz. Ayrıca Photoshop’un tam versiyonu için, Adobe belli organizasyon türleri için kar amacı gütmeyen kuruluş indirimi sunuyor. Daha fazla bilgi için Adobe’nin uygunluk kılavuzunuinceleyin.

Yazı Tipi

Photoshop (PSD) dosyasıyla çalışmaya başlamadan önce posterde kullanılan yazı tipi olan (ücretsiz) Open Sans'a, ihtiyacınız olacak. Başka bir yazı tipi de kullanabilirsiniz, ancak bu açık ve incedir, gözü rahatlatır, ve posterin genel moduna uyar.

Open Sans’ı indirmek ve yüklemek için,

 1. İndirme sayfasını ziyaret edin.
 2. Listelenmiş tüm varyantları işaretleyin (biz sadece açık ve normale ihtiyaç duyacağız,ancak neden hepsine sahip olmayalım?).
  Screenshot: Open Sans checkboxes
 3. Sayfanın üst sağ köşesinde olan indirme okuna tıklayın.
  download arrow
 4. Google bu yazı tiplerini internet sayfasında kullanmak için indirmenize gerek olmadığını söyleyecek, ancak biz Photoshop kullanacağız. Bu yüzden bunu göz ardı edin.
 5. .zip dosya bağlantısına tıklayın ve dosyayı indirin.
 6. Zip dosyası içeriğini çıkarın.
 7. Yazı tiplerini yüklemek için:
  • Windows’ta,her dosyaya çift tıklayın ve Yazı Tipini Yükleye tıklayın.
  • Mac OS X’da, dosyaları Yazı Tipi klasörünüze sürükleyin.

Bonus: Google Google Fonts'da ücretsiz yazı tipleri sunuyor. Ayrıca Font Squirrel, dafont, ve fontspace'den dede ücretsiz yazı tipleri alabilirsiniz.

Resim

Posterin arka plan fotoğrafı fotoğraf sitesi Pixabay'den. Fotoğraf halka için, bu yüzden herhangi bir atıfta bulunmadan istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. XL boyutu yeteri kadar yüksek çözünürlük sağladığından isterseniz herhangi bir kalite kaybına uğramadan çıktı da alabilirsiniz.

Fotoğraf, XL boyutu (.jpg, 5 MB)

Bonus: Pixabay herhangi bir atıfta bulunmadan yada bir para vermeden kullanabileceğiniz bir çok halka açık resim sunuyor. Nereden ücretsiz resimler bulabileceğiniz ve bunları nasıl kullanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için TechSoup’un Bu Resmi İnternet Sitem yada Gazetem için Kullanabilir miyim? gönderisine bakın.

Logo

Posterde sıradan bir kar amacı gütmeyen organizasyon logosu bulunuyor. Aşağıdan indirebilirsiniz.

Logo Dosyası (.eps, 1 MB)

Poster Dosyası

Posterinizi nihai ürünle karşılaştırmak, yada sadece eğitimi atlamak ve her şeyi kendi malzemelerinizle değiştirmek istiyorsanız PSD dosyasını burada bulabilirsiniz.

Photoshop Poster Dosyası (.psd, 46 MB)

2. Bölüm

Gelecek hafta parçaları birleştirmeye başlayacağız. Şu ana kadar herhangi bir sorunuz varsa bize bildirin. Sadece bu projeyle ilgili sorulara cevap verebileceğiz, ancak ne düşündüğünüzü duymak isteriz. Görüşmek üzere!

2. Bölüm

tags:  Adobe Cloud
İçeriği dağıtıma sok