Ağ Günlükleri

Sosyal Medya ve Savunuculuk Webinarı

Cu, 22/09/2017 - 16:39 - Anonymous

STGM - TechSoup Türkiye'nin gerçekleştirdiği Sosyal Medya ve Savunuculuk Webinarı'nı Özgür Mehmet Kütküt'ün anlatımıyla izleyebilirsiniz. Webinarda sivil toplum için savunuculuk yöntemleri, kampanya yaratma, etkili olma gibi konular özgün bir yöntemle ele alınıyor.

 

tags: 

Microsoft Toplu Lisanslama Merkezi Kılavuzu

Cu, 15/09/2017 - 18:38 - Anonymous

  

Microsoft Toplu Lisanlama Merkezi’nden (VLSC) Ürün İndirme ve Yükleme Kılavuzu

 

Toplu Lisanslama Hizmet Merkezi (VLSC), Microsoft Toplu Lisanslama sözleşmelerinin yönetildiği, ürünlerin indirildiği ve toplu lisans anahtarlarına erişim olanağının sağlandığı çevrimiçi bir araçtır.

Techsoup Türkiye aracılığıyla edindiğiniz Microsoft lisanslarınızı Microsoft Toplu Lisanslama Merkezi'nden indirip, nasıl kuracağınıza ilişkin adım adım kılavuzu aşağıda bulabilirsiniz.


1. E-postanızı kontrol edin

Bir Microsoft ürünü için Techsoup Türkiye üzerinden bir sipariş verdikten sonra, Techsoup Türkiye ekibinden bir e-posta alacaksınız. Konu başlığı “Microsoft Yazılım Bağışı Talebiniz # – İndirme Yönergeleri" olan e-posta ürününüzü nasıl indireceğinizin kısa bir açıklamasını sunar. Bu e-posta ürün anahtarınızı göstermez, ancak ürün anahtarınızı Microsoft Toplu Lisans Hizmeti Merkezi'nden (VLSC) almak için gereken bilgileri sağlar. Bu e-postayı ileride başvurmak üzere lütfen saklayınız. 

Microsoft Toplu Lisanslama Hizmet Merkezi’nden (VLSC) doğrudan bir e-mail alana kadar yazılım bağışınıza erişemeyeceksiniz. "Microsoft Toplu Lisanlama Hizmet Merkezi’ne (VLSC) Hoşgeldiniz" konu başlıklı bu e-posta Techsoup Türkiye’ye kayıtlı  e-posta adresinize 2 ile 5 iş günü içerisinde gönderilecektir.

Bu e-postayı bulamıyorsanız lütfen öncelikle Spam klasörünüzü kontrol ediniz veya destek@techsoupturkiye.org.tr adresinden bizimle iletişime geçiniz.


2. Eğer Örgütünüze Ait Bir E-posta Adresiniz Yoksa (outlook.com, hotmail.com etc.) Yeni Bir Microsoft Hesabı Oluşturun

Eğer bir Microsoft hesabınız yoksa lütfen bu bağlantıdan bir hesap açın.

Bu e-posta adresi kişisel değil, örgütünüze ait e-posta olmalıdır.

Kullanıcı bilgilerinizi not edin! Kuruluşunuzdaki başka herhangi bir kişi, VLSC'ye giriş yapmak durumunda kalırsa size teşekkür edecektir.


3. VLSC’ye Kayıt Olun ve Oturum Açın

 

Microsoft toplu lisanslarınızın temini ve yönetimi için VLSC’den hoşgeldin e-postasını aldıktan sonra ilk olarak Toplu Lisanslama Hizmet Merkezi’ne kayıt olmanız ve sözleşmeyi kabul etmeniz gerekmektedir.

 1. Şu bağlantıdan https://www.microsoft.com/licensing/servicecenter Toplu Lisanslama Hizmet Merkezine gidin.
 2. Sign in (Oturum Aç) butonuna tıklayın.
 3. Microsoft hesabı e-posta adresinizi ve şifrenizi girin; daha sonra Sign In (Oturum Aç) butonuna tıklayın.
 4. Toplu Lisanslama Hizmet Merkezi (VLSC) kayıtlı bir kullanıcı olup olmadığınızı kontrol edecektir.
 5. Eğer kayıtlı bir kullanıcı değilseniz, örgütünüze ait e-posta adresinizi doğrulayın. Bu e-posta adresi TechSoup Türkiye başvurunuzda kullandığınız örgütünüze ait e-posta olmalıdır.
 6. Toplu Lisanslama Hizmet Merkezi’nden sağladığınız bilgileri doğrulamanızın istendiği bir doğrulama e-postası alacaksınız.
 7. En az çeyrek saat bekleyin daha sonra bu doğrulama e-postasını açın ve e-posta adresinizi doğrulamak için bağlantıyı tıklayın.

NOT: VLSC, kullanıcı hesabınız oluşturulduktan hemen sonra bu e-postayı gönderir, ancak VLSC koşul ve şartları geçerli hale getirmeden önce kısa bir gecikme olmaktadır.


4, Ana Menüden “İndirmeler ve Anahtarlar” / "Downloads And Keys" Sekmesine Tıklayın

 


5.Sipariş Ettiğiniz Ürünü Bulun

İndirmeler ve Anahtarlar sayfası, türlerine göre gruplanmış şekilde bağış kapsamındaki bütün ürünleri gösterecek şekilde görünür.

İndirmek istediğiniz spesifik ürünü bulun. TechSoup Türkiye aracılığıyla bağış talebinde bulunduğunuz herhangi bir ürünün yeni veya önceki sürümlerini VLSC’de indirebilirsiniz.


6. Ürününüzü VLSC’den İndirin

 1. Ürününüzün açılır sekmesindeki Download (İndir) bağlantısına tıklayın.
 2. İndirme yöntemini, dili ve mevcutsa işletim sistemi tipini (32-bit veya 64-bit) seçin. Mevcut bir ürünün herhangi bir sürümünü veya dili seçebilirsiniz. İndirme işlemi için isterseniz Microsoft’un önerdiği indirme yöneticisini veya kendi web tarayıcınızı kullanabilirsiniz. 
 3. Continue (Devam) butonuna tıklayın.


7. İndir / Download’a Tıklayın

Ürün listelemenizde görünen İndir/Download aşağı oku simgesini tıklayın.


8. Ürününüzü İndirin

Yazılımı indirmek için kendi web tarayıcınızı kullanıyorsanız Farklı Kaydet kutucuğu çıkacaktır. Kaydedeceğinizi yeri belirtin ve indirmeyi başlatmak için Save Kaydet’e tıklayın. İndirilecek diğer dosyalar için gerektiği kadar aynı işlemi tekrarlayın.

Yükleme işlemi için kurulum kodları gerektiren sunucu ürünleri için VLSC indirme sayfasında indirme işlemi sona erdikten sonra kodlar görünecektir.


9. İndirmeye Başlayın!

Eğer indirme yöneticisini kullanıyorsanız, aplikasyon açılır ve indirme işlemi başlar. İndirme yöneticisi pencerenin üst tarafında ilerleme durumunu ve statüyü gösterir. İndirme işlemini durdurmak için istediğiniz zaman Pause (Duraklat) butonuna basabilirsiniz. İndirme yöneticisini yeniden başlatıp Resume (Devam) butonuna daha sonra basabilirsiniz.


10. İndirdiğiniz Yazılımı Kaydedin

 

Muhtemelen yazılımı "Karşıdan Yüklenenler" klasörüne kaydedersiniz veya kaydetmek istediğiniz başka bir klasör belirtebilirsiniz.


11. Yazılımınızı Bir Diske Yazdırın

VLSC’den indirdiğiniz dosyaların .iso dosya uzantıları vardır. VLSC’den indirilen bir ISO dosyası, kurulum CD veya DVD’sinin bir kopyasıdır. En basit yöntem bu dosyayı bir DVD yazıcı kullanarak DVD’ye yazmaktır. Microsoft uygulamalarının çoğu bir CD’ye sığmamakta ve DVD gerektirmektedir.

Kolay kurulum için ISO doyasını bir diske şöyle yazdırabilirsiniz:

 1. Disk yazıcınıza kaydedilebilir bir DVD takın.
 2. Windows 7 veya 8’de ISO dosyasının üzerinde sağa tıklayın ve Burn disc image (Disk Görüntüsünü Yaz) opsiyonunu seçin. Mac kullanıcıları bu bağlantıdaki yönergeleri takip edebilirler.
 3. Disc burner (Disk yazıcı) altında doğru sürücünün listelendiğinden emin olun. Eğer listelenmemişse, doğru sürücüyle değiştirin.


12. Yazılımınızı Kurun

ISO dosyasını DVD’ye yazdırdıktan sonra onu herhangi bir bilgisayara takarak kurulumu başlatabilirsiniz. Lisans talep ettiğiniz kadar sayıda bilgisayara yazılımı kurabilirsiniz. Mesela, 2 lisans talebinde bulunduysanız ürünü iki bilgisayara yükleyebilirsiniz. Eğer yeterli sayıda lisans talebinde bulunmadıysanız, Microsoft’un ürün talep etme limitlerini aşmadığınız sürece TechSoup Türkiye aracılığıyla ek lisans talebinde bulunabilirsiniz.

Kurulum aşamasında ürününüzü etkinleştirmek için muhtemelen ürün anahtarınıza ihtiyacınız olacak (CALs gibi sadece-lisanslı ürünlerin çoğu ve bazı Mac ürünleri kurulum için anahtar veya kod gerektirmemektedir). 

Değişik türde birkaç anahtar vardır, ancak en yaygın ve basit opsiyon Çoklu Etkinleştirme Anahtarı (Multiple Activation Key – MAK) kullanmaktır. Bu anahtarı yazılımı yüklediğiniz her bilgisayara girmeniz gerekmektedir.

Anahtarınızı edinmek için:

 1. Toplu Lisanslama Hizmet Merkezi VLSC’de oturum açın.
 2. Downloads and Keys İndirmeler ve Anahtarlar’ı seçin. Belirli bir ürün için olan ürün anahtar bilgisini görmek için Key Anahtar bağlantısına tıklayın. (Anahtar gerektirmeyen ürünler için Product Keys Ürün Anahtarları alanında şöyle yazar: "Bu ürün bir ürün anahtarı gerektirmemektedir.")
 3. Bireysel anahtarları bu listeden kopyalayabilirsiniz ya da virgülle ayrılmış değerler formatında anahtarların bir listesini (Excel ile açılabilmektedir) indirmek için Export all keys: CSV (Tüm anahtarları dışarı aktar: CSV) opsiyonuna tıklayabilirsiniz.

 

Toplu Lisanslama Hizmet Merkezi (VLSC) ile ilgili nasıl yardım alabilirsiniz?

TechSoup Türkiye VLSC’ye erişiminizle ilgili size yardım edemez ve genellikle VLSC ile alakalı sorunlarınızı çözemez, bu nedenle TechSoup Türkiye Müşteri Hizmetleri’nden yardım istemeden önce lütfen Microsoft ile irtibata geçiniz.

Aşağıdaki yollar ile Microsoft'tan destek alabilirsiniz.

Müşteri Desteği: Ücretsiz arayabileceğiniz Tel: 444 6787

Teknik Destek Telefonu (Ücretli): +90 212 33 66 999

VLSC E-posta Adresi:  vlservem@microsoft.com VLSC Tel: 08002113939

İletişim Formu için:  https://support.microsoft.com/contactus/emailcontact.aspx?scid=sw;tr;3351

 

tags:  Microsoft

Google G-Suite Başvuru Kılavuzu

Sa, 01/08/2017 - 19:30 - Anonymous

 

 

Sivil Toplum Kuruluşları için G-Suite'e ücretsiz erişimle kendi BT'nizi kontrol edin.

 • Çalışanlarınız için Gmail üzerinden kendi markanıza ait alan adınızda sınırsız sayıda e-posta hesabı oluşturun (ör. can.dogu@example.org)

 • Dosyaları bulutta saklayın: Gmail ve Google Drive'da kullanabileceğiniz, hesap başına 30 GB'lık depolama alanı

 • Google Dokümanlar üzerinden iş arkadaşlarınızla bağış teklifleri, toplantı gündemleri ve diğer konularda gerçek zamanlı olarak ortak çalışın

 • Google Formlar aracılığıyla anketler, eğitim değerlendirmeleri ve etkinlik kayıtları yapın

 • Google Takvim'de randevuları ve programları yönetin

 • Google Grupları üzerinden grup tartışmalarını ve dağıtım listelerini izleyin

 • Masaüstünüzde veya mobil cihazınızda aynı anda 15 katılımcıya kadar kullanıcının katılabildiği video konferans görüşmeleri düzenleyin (ses ve ekran paylaşımı araçları dahildir)

 • Telefon, sohbet ve e-posta ile 7/24 ücretsiz destek

 • Donanıma veya güncellemeye ihtiyaç duymadan modern bir tarayıcı üzerinden çevrimiçi çalışın

 • Verilerinize mobil cihazlardan güvenli bir şekilde erişin

 

İhtiyacınız olanlar:

 

 • Bir Sivil Toplum Kuruluşları için Google hesabı

Sivil toplum kuruluşlarının G Suite'in Sivil Toplum Kuruluşu Sürümü'nü kullanmaya hak kazanmaları için Sivil Toplum Kuruluşları için Google üyesi olmaları gerekir. Henüz bir Sivil Toplum Kuruluşları için Google hesabınız yoksa devam etmeden önce kaydolun.

 

 • Bir G Suite hesabı

Sivil Toplum Kuruluşu Sürümü'ne geçiş yetkisi almak için mevcut bir G Suite hesabını göndermeniz gerekir.

 


ADIM 1

 

Sivil Toplum Kuruluşu Sürümü'ne geçiş yetkisi almak için mevcut bir G Suite hesabını göndermeniz gerekir. Aşağıdaki linkten STÖ’nüz için bir G-Suite hesabı oluşturabilirsiniz.

 

G-Suite hesabı oluşturmak için tıklayınız.

 

 


ADIM 2

Gmail de dahil olmak üzere G Suite hizmetlerini kullanabilmeniz için örgütünüze ait alanı (ör. örgütünüz.com) doğrulamanız gereklidir.

 

Bu işlem, başkalarının hizmetleri kullanmasını ve işletmenizden geliyormuş gibi görünen e-postalar göndermesini önler.       

 

Alan adınızı doğrulamanın 3 yolu

 

 1. Alan ayarlarınıza bir kayıt ekleme (Önerilir)    
 2. Web sitenize bir HTML dosyası yükleme
 3. Web sitenize bir <meta> etiketi ekleyin

 


ADIM 3

 

Aşağıdaki adımları takip ederek Google Yönetici Konsolundan G-Suite ürününe kaydınızı yapın.

 

Yönetici Konsoluna erişmek için tıklayınız.

 

 1. G Suite ile Sivil Toplum Kuruluşları'nın altındaki "Kaydol" düğmesini tıklayın.
 2. G Suite'e kaydolduğunuzu ve alan adının sahipliğini doğruladığınızı onaylayın.
 3. G Suite alan adınızı form alanına girin.
 4. "Kaydol"u tıklayın.

G Suite ile Sivil Toplum Kuruluşları sürümüne geçiş istekleri genellikle 1-3 iş günü içinde işlenir.

 

tags: 

Techsoup Türkiye Onay Anahtarı

Per, 27/07/2017 - 13:49 - Anonymous

Anasayfa  ONAY ANAHTARI


Onay Anahtarı TechSoup Türkiye tarafından uygunluk onayı verilmiş sivil toplum kuruluşu adına bir kişinin kullanabileceği benzersiz bir koddur. Onay Anahtarı sivil toplum kuruluşlarına yönelik ürünlere ve hizmetlere erişim için kullanılır.

Onay Anahtarı bir kere başarılı bir şekilde kullanıldıktan sonra sivil toplum kuruluşu hizmet veya ürün sağlayıcı tarafından program için geçerli zaman süresince uygun addedilir. Her Onay Anahtarı, sivil toplum kuruluşunuz adına bağış veya hizmet talebinde bulunmak için hareket edebilen bir kişiye tahsis edilir.

Onay Anahtarı örnek olarak şuna benzer: 123a4567@MyNGOname

Aşağıdaki adımları takip ederek STÖ'nüz için Techsoup Türkiye onay anahtarınızı edinebilirsiniz.

ADIM 1

Techsoup Türkiye hesabınızda oturum açın.

https://www.techsoupturkiye.org.tr/user

 

 


ADIM 2

 

 

1.Hesabım sayfasında Onay Anahtarı sekmesine gidin.

2.Yeni Onay Anahtarı ekle butonuna tıklayın.

3.Onay Anahtarını kullanacak olan kişinin adını, soyadını ve e-posta adresini yazın.

 

Önemli! Bu kişinin sizin kuruluşunuzu temsil etmeye yetkili bir kişi olması gerekmektedir. Örneğin bu kişi kuruluşunuza dair tam bilgiyle hareket eden bir personel, gönüllü, kurul üyesi veya danışman olabilir. Kuruluşunuz adına hareket etmeye yetkili olmayan biri için Onay Anahtarı oluşturmayın.

Onay Hizmetleri | Sivil Toplum Kuruluşları için Sıkça Sorulan Sorular

Onay Anahtarımı edindikten sonra neler yapabilirim?

 

1. Sivil toplum kuruluşları için tasarlanmış olan hizmet veya ürünlere erişmek için, TechSoup Türkiye ile çalışan şirketler veya bayiler örgütünüzün uygunluğunu ispatlamanız için sizden bir Onay Anahtarı sağlamanızı isteyecektir.

2. TechSoup Türkiye Yazılım Bağışı Programı hesabınızdaki Onay Anahtarını kopyalayın ve Onay Anahtarını istendiği yere yapıştırın.

 

Onay Anahtarını ne kadar sık kullanmam gerekecek?

 

 • Hizmetlerin ve ürünlerin çoğuna erişmek için Onay Anahtarını sadece bir kez kullanmanız gerekiyor. Ancak bazı hizmetler için süreç içerisinde Onay Anahtarınızı birden fazla yerde kullanmanız istenebilir.  

 • Onay Anahtarı geçerlilik süresi dolana kadar diğer sağlayıcıların sunduğu teklifler için de kullanabilirsiniz.

Onay Anahtarımın kullanım süresi ne zaman sona erecek?

 • Her Onay Anahtarının kullanım süresi 60 gündür.

 • Onay Anahtarının kullanım süresi 60 gün sonra dolacağı için en iyisi ihtiyaç duyduğunuz zaman Onay Anahtarınızı oluşturmak olacaktır.

 • Onay Anahtarınızın kullanım süresinin sona ermesi mevcut hizmetlerinizi etkilemez. Örneğin, bir Onay Anahtarına erişmek için kullanırsanız ve sonrasında kullanım süresi dolarsa, var olan uygunluk onayınız etkilenmez.

Onay Anahtarının kullanılmadan, kullanım süresinin dolması durumunda ne yapabilirim?

 • TechSoup Türkiye Yazılım Bağışı Programı hesap sahibi kullanım süresi dolan bir Onay Anahtarını yenileyebilir.

 • Kullanım süresi dolan bir Onay Anahtarını güncellemekle mevcut kodu yeni bir kod ile değiştirmiş ve yeni bir 60 günlük kullanım süresi edinmiş olursunuz.

Kaç Onay Anahtarı edinebilirim?

Sivil toplum kuruluşu adına hareket etmeye yetkili bir kişi olmanız şartıyla sınırsız sayıda Onay Anahtarı edinebilirsiniz.

 

Neden yeni bir Onay Anahtarı istemeliyim?

 

 • TechSoup Türkiye Yazılım Bağışı Programı hesabı sahibi kullanım süresi dolan Onay Anahtarını kendi taktirine göre güncelleyebilir veya yeni bir tane oluşturabilir.

 • Örneğin, yeni Onay Anahtarı farklı bir hizmet veya servise başvurmak için kullanılacaksa, hesabın sahibi mevcut Onay Anahtarını güncellemek yerine yeni bir Onay Anahtarı oluşturmayı tercih edebilir.

Kuruluşumda bulunan farklı kişilerin her biri Onay Anahtarı edinebilir mi?

 • Evet.  Onay Anahtarı sivil toplum kuruluşu adına hareket etmeye yetkili herkes için, Onay Anahtarı gerektiren bir ürün veya hizmete erişmeye ihtiyaç duyduklarında oluşturulabilir.

 • Onay Anahtarının 60 günde kullanım süresi dolduğu için en iyisi ihtiyaç duyulduğunda oluşturulmasıdır.

 

tags: 

Techsoup Türkiye Kayıt Kılavuzu

Sa, 11/07/2017 - 13:20 - Anonymous

  KAYIT KILAVUZU

 

Techsoup Türkiye yazılım bağışı programından yalnızca Dernekler Dairesi veya Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı, tüzel kişiliğe sahip sivil toplum örgütleri faydalanabilmektedir.

ADIM 1                                 

https://www.techsoupturkiye.org.tr/ adresine giderek Kaydolun ‘a tıklayın.

 

 


ADIM 2

Yönlendirileceğiniz https://www.techsoupturkiye.org.tr/user/register adresinden bir kullanıcı kaydı oluşturun.

 


ADIM 3

Kullanıcı kaydınızı oluşturmanızın ardından aynı sayfadaki Organizasyonu Kaydet sekmesinden STÖ’nüzü kayıt edin.

 

 

Veya Techsoup Türkiye hesabınıza giriş yaptığınızda karşılaştığınız sayfadaki STÖ Kaydetmek için Buraya Tıklayın sekmesinden örgütünüzü kayıt edebilirsiniz.

 


ADIM 4

STÖ’nüzü kayıt etmek için verilen formu eksiksiz olarak doldurun.

 

*Uygunluk belgeleri

 

Dernekler için:

-          Dernekler Dairesi’nden aldığınız güncel Faaliyet Belgesi  

-          Dernekler Dairesi onaylı tüzüğünüz

 

Vakıflar için:

-          Vakıf senedi (Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından tescilli/onaylı vakıf senedi)

-          Vakfın tüzel kişiliğinin devam ettiğini gösteren güncel resmi belge (Vakıflar genel müdürlüğünden alacağınız vakfınızın faaliyeti hakkında bir yazı )STÖ’nüzü kayıt etmenizin ardından sizinle destek@techsoupturkiye.org.tr adresinden iletişime geçilecektir. Her ihtimale karşı spam klasörünüzü kontrol etmenizi öneririz.

 

tags: 
İçeriği dağıtıma sok