Ağ Günlükleri

TechSoup, STÖ'nüzün İhtiyaçlarını Öğrenmek İstiyor: Techsoup Global Bulut Teknoloji Anketi

Cu, 10/07/2020 - 12:38 - Anonymous

Kar amacı gütmeyen kuruluşlar benzeri görülmemiş bir anla karşı karşıyalar. 2020’nin büyük zorlukları topluma katkı sunmak için nasıl uyum sağladığımızı, bağış topladığımızı ve teknolojiyi nasıl kullandığımızı temelden değiştiriyor. Bu dönüm noktası önümüzdeki on yıl ve ötesinde tüm faaliyetlerimizi şekillendirecek.

TechSoup, bu kriz sırasında, kar amacı gütmeyen kuruluşların teknolojik dönüşüm önündeki engelleri anlamak için bir grup filantropi ve teknoloji ortağı ile küresel bir araştırma projesi yürütüyor.

Ankete Şimdi Katılın

“Kar amacı gütmeyen kuruluşlar teknoloji kullanmakta kötüler” söylemi artık güncelliğini yitirdi. Buna karşı çıkıyoruz.Gerçek şu ki, kar amacı gütmeyen kuruluşlar az kaynakla çok iş yapmaya alışkınlar. Dünyanın her yerinden kar amacı gütmeyen kuruluşlar insani ihtiyaçları karşılamak adına teknolojiyle gerçek zamanlı yenilikler üretiyorlar – hem de faaliyetleri konusunda benzeri görülmemiş zorluklarla uğraşırken.

Kar amacı gütmeyen kuruluşların teknolojik dönüşümü önündeki engeller konusunda derin, güncel bir anlayışa ihtiyacımız var. Büyük çaplı fon sağlayıcılar bu sorunun cevaplarını arıyor. Onlara deneyimlerimizi ve ihtiyaçlarımızı anlatmamız gerek.

Bu TechSoup’un on yıldır tamamen küresel ölçekte yürüttüğü ilk anket. Eğitimcilerin, servis sağlayıcılarının, vakıfların ve bağışçıların en büyük etkiyi nasıl sağlayabileceklerini ögrenmesi için teknolojik dönüşüm önündeki engel ve fırsatları sizin cevaplarınız sayesinde haritalayabileceğiz.

Geleceği planlarken teknoloji, ekiplerimizle bağlantıda kalmakta önemli rol oynamalı ve toplumun iyileşmesine katkıda bulunmalı. Gerekli eğitim, servis ve desteği sağlayabilmemiz için hem kuruluşunuzun teknoloji ihtiyaçlarını hem de teknoloji konusunda birlikte karşılaştığımız zorlukları anlamamız çok önemli.

Deneyimlediğiniz zorluk ve fırsatları daha iyi anlayarak sizi desteklemek için çalışmalar organize etmeye yardımcı olabiliriz. Ortaklarımızın filantropik ve kurumsal hibelerini daha iyi hedefleyebilir, dünyanın her yerinden sizinkine benzer zorluklarla karşılaşan kuruluşlara yardım edebiliriz.

 

Lütfen birkaç dakikanızı ayırarak bu anketi tamamlayın. Önümüzdeki ay ve yıllarda teknolojiden faydalanmak için ihtiyaç duyduğumuz desteği edinmenin yolu sizle başlıyor.

tags: 

Kar Amacı Gütmeyen Sosyal Kooperatifler TechSoup Türkiye Bağışlarından Yararlanabilir

Per, 09/04/2020 - 16:11 - Anonymous

TechSoup Türkiye Yazılım Bağış Programı, TechSoup Global ortaklığı ile hayata geçtiği 2014 yılından bu yana Türkiye’de sivil toplumun ihtiyaç duyduğu yazılım çözümlerine cevap vermeye ve sivil toplumu teknolojik araçlarla donatmaya devam ediyor. Bugüne kadar program kapsamındaki sivil toplum örgütlerini Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı dernekler ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne kayıtlı Vakıf tüzel kişilikleri oluşturmaktaydı. TechSoup Türkiye olarak, ülkemizde gelişen sosyal kooperatiflerin ihtiyaçlarını gözeterek Techsoup Global’ın da desteğiyle tüzel kişiliğe sahip kar amacı gütmeyen sosyal kooperatifleri de yazılım bağış programımız kapsamına aldık. Artık kar amacı gütmeyen sosyal kooperatifler de TechSoup Türkiye’nin sunduğu yazılım bağışlarından belli koşulları karşıladıkları sürece faydalanabilecekler.

“Sosyal kooperatifçilik” tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ayrı bir tüzel kişiliği değil, daha çok faaliyet alanına ve uygulamalara karşılık gelen bir tanımlamayı içeriyor. Çalışmalarıyla her türlü ayrımcılığın önlenmesi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kalkması, adil gelir dağılımının sağlanması, yerel-bölgesel gelişmişlik farklılıklarının azaltılması ve/veya sosyal içermenin sağlanması gibi çeşitli kamu yararına sonuçların ortaya çıkması amacıyla kurulmuş veya yeniden yapılandırılmış kooperatifler, dünyada yaygın bir şekilde kullanılan “sosyal kooperatifçilik” tanımına uygun kuruluşlar olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde çalışmalarını doğrudan kamu yararına yönelik olarak belirlemiş çok sayıda sosyal kooperatif bulunuyor.

TechSoup Türkiye Yazılım Bağış Programı’ndan yararlanmak isteyen kar amacı gütmeyen sosyal kooperatiflerin, aşağıdaki koşulları sağlaması bekleniyor;

Kar amacı gütmemek: 

  • Gelir-gider farkının ortaklara dağıtılmayacağı, 
  • Yedek akçelerin ortaklara dağıtılmayacağı
  • Sermaye üzerinden kazancı dağıtılmayacağı
  • Yönetim ve denetim kurulu üyelerine gelir ve gider farkından pay verilemeyeceği

hususlarının alınan genel kurul kararıyla kooperatif ana sözleşmesinin ilgili maddesinde düzenlenmesi.

Kamu yararına çalışmak:

  • Kooperatif ana sözleşmesinde yer alan amaç ve faaliyet bölümünde belirtilen kuruluş amaçlarının sonuçları bakımından “kamu yararı”na yönelik olması.

Faaliyet Alanı:

TechSoup Türkiye Yazılım Bağış Programı kapsamındaki partner donörler, sivil toplum örgütlerine sundukları destekleri belirlerken bazı faaliyet konularını kapsam dışında bırakmayı tercih edebiliyorlar. TechSoup Türkiye’nin ilk kayıt aşamasında yürüttüğü Uygunluk Değerlendirme Süreci, her bir donöre ait kriterlerin, yararlanıcı STÖ’nün ana faaliyet alanına uygunluğunun denetimini içerir. Bu denetim global kural ve standartlar baz alınarak yürütülür, duruma veya ülkeye özel istisnalar olması mümkün değildir.

TechSoup Türkiye programına katılabilmek için, Türkiye’deki sivil toplum örgütlerinin hem başvuruda belirtilen genel uygunluk kriterlerini, hem de bağışta bulunan her bir bağışçı partnerin belirlediği uygunluk kriterlerini karşılaması gereklidir. STÖ’ler, bir bağışçı partner için gerekli uygunluğa sahip olmasa bile, diğer bağışçı partnerlerin bağışları için uygun olabilir. TechSoup Türkiye'ye kaydınızın incelenip onaylanmasının ardından bu bilgi size ulaşacaktır.

TechSoup Türkiye’ye kolayca kayıt olmak ve programdan yararlanmaya başlamak için sizin için hazırladığımız kayıt kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

tags: 

Zoom Talebinde Bulunmayı Planlayan STÖ'ler İçin Bilgi Notu

Per, 09/04/2020 - 13:44 - Anonymous
ZoomLogo.png

Uzaktan çalışma pratiğinin neredeyse norm haline gelmek üzere olduğu korona günlerinde, TechSoup Türkiye sivil toplum örgütlerine görüntülü ve sesli çevrimiçi toplantıları ve grup mesajlaşmasını tek bir platformda birleştiren Zoom yazılım çözümlerini yazılım bağış programı kapsamında %50 indirimli olarak sunmaktadır. 

Zoom’un en çok tercih edilen iki sürümünü, Zoom Meetings Pro Plan ve Zoom Meetings Business Plan sürümlerini TechSoup Türkiye’ye kayıtlı olan ve uygunluk şartlarını karşılayan sivil toplum örgütleri %50 indirim ile sahip olabilirler. Plan detayları ve ücretlendirmeler için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilir ya da TechSoup Türkiye ile iletişime geçebilirsiniz.

Pek çok diğer bağışta olduğu gibi Zoom bağışlarında da donör firmaların indirimlerine erişmek için TechSoup Global’in belirlediği idari ücretlerin de ödenmesi gerekiyor. Zoom’un ürünleri TechSoup Türkiye üyelerine %50 indirimle sunuluyor. Buna ilaveten idari ücretin de ödenmesi gerekiyor.

Örneğin, Zoom’un giriş planı olan Zoom Pro Plan için TechSoup üyesi STÖ’ler TechSoup Türkiye’ye, global olarak belirlenen 450 TL + KDV idari ücreti ödedikten sonra, kendilerine ulaşacak e-postadaki indirim kupon kodunu kullanarak Zoom’a 149,90$ yerine 74,95$ ödeyeceklerdir. Ancak birden fazla kullanıcı için ürün alınacağı zaman da ödenecek idari ücret aynı kalacaktır. Bu durumda 450TL + KDV idari ücretin yanında 74,95$*2 ürün alınmış olacaktır.

Bu teklif Zoom Pro Hesabı edinmek isteyen sivil toplum kuruluşları için herhangi bir maliyet avantajı sağlamamaktadır. Çünkü bu ürünle ilgili yazılım bağışı talep ettikten ve TechSoup'un idari ücretini ödedikten sonra, indirimli abonelik için üye başına 74,95 ABD Doları bağışçı partner Zoom’a ödenmelidir. TechSoup idari ücreti olan tutar ile Zoom'a ödenen indirimli ücret birlikte düşünüldüğünde, perakende fiyatla aynı maliyete ulaşılmaktadır. Dolayısıyla ancak en az iki ana hesaba ihtiyacınız varsa veya eklentileri kullanmak istiyorsanız, kuruluşunuz bu tekliften anavtajlı olarak yararlanmış olacaktır. Daha fazla bilgi için Ayrıntılar ve Hizmet Maliyetleri bölümüne bakabilirsiniz.

450TL’lik tutar TechSoup Global tarafından güncel USD/TRY paritesine göre iki haftalık periyotlarda değiştirilebilir. Alım yapmayı yapmayı düşünürken toplam maliyetin göz önünde bulundurulmasını tavsiye ediyoruz.

Zoom Ürünlerini İnceleyin

tags: 

Microsoft Discounted Ürünleri ve STÖ’ler için Sunduğu Çözümler

Per, 03/01/2019 - 11:23 - Anonymous

Dynamics 365 (On-Premise*): Dynamics 365 (On-Premises) müşteri ilişkileri yönetimi yazılımıdır. Bu yazılım ile gönüllü, bağışçı ve paydaşlarınızın izinli kayıtlarını saklayabilir ve analiz edebilirsiniz. Planlı ya da etkinlik-bazlı aktivitelerinizi raporlayabilir, e-posta, toplantı ve diğer notlarınızın verilerini eşgüdümlü olarak düzenleyebilirsiniz.

Techsoup Microsoft Discounted Programında Dynamics Ürünlerini İncele

Exchange Server: Exchange Server Windows sunucusunda çalışan bir e-posta ve kişisel bilgi yönetimi yazılımıdır. STÖ’nüzün kendi içinde veya dışarıyla yapacağı yazışmalar için güvenli ve uyumlu bir e-posta servisi sağlayıcısıdır. Standart Edition daha çok küçük-orta büyüklükteki sivil toplum kuruluşları için dizayn edilmiştir ve beş posta kutusu ile sınırlıdır. Bu ürüne ek olarak müşteri erişim lisansı sağlayan Exchange Server User CAL ürününü talep edebilirsiniz. Exchange Server User CAL bir kullanıcıya Exchange Server’a herhangi bir aygıttan erişim yetkisi sağlayan bir yazılımdır. 

Techsoup Microsoft Discounted Programında Exchange Server Ürünlerini İncele

TechSoup'ta Exchange Server Ürünlerini İncele

Office: Microsoft Office tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ofis yazılımları paketidir. Microsoft Office'in içinde çok gelişmiş bir kelime işlemci olan Word, sayısal hesaplamalar ve veri ile çalışmayı sağlayan Excel, sunumlar hazırlayabileceğiniz Powerpoint, e-posta yönetim ve gönderim aracı olan Outlook, masaüstü yayıncılık yapabileceğini Publisher vardır. Microsoft Office'in yaygınlaşmasıyla beraber Windows tabanlı cihazların yanında MacOS işletim sistemini kullanan bilgisayarlarda da kullanılan bir sürümü yayınlanmıştır.

Techsoup Microsoft Discounted Programında Office Ürünlerini İncele

Techsoup'ta Office Ürünlerini İncele

Project: MS Project bir proje yönetimi yazılımıdır. Yöneticiye projeyle ilgili güncel durumu, ilerleme aşamalarını, tamamlanan işleri, programları ve projenin mali durumunu özetleyen bilgiler sunar. Eğer hibe ve fon sağlayan kuruluşlar aracılığı ile mali kaynaklara erişmeye çalışan ve proje yönetimine ihtiyaç duyan bir sivil toplum örgütüyseniz, MS Project aracılığı ile görevlerinizi planlayabilir, ilerlemelerinizi takip edebilir, teslim tarihlerini takvime işleyebilir, projeye yönelik bilgileri kolayca paylaşabilirsiniz. Bu yazılım küçük, orta ya da büyük ölçekli bütün STÖ’ler için uygun bir programdır. 

Techsoup Microsoft Discounted Programında Project Ürünlerini İncele

Techsoup'ta Project Ürünlerini İncele

Sharepoint: Sharepoint bilgi paylaşımı, çevrimiçi işbirliği ve içerik yönetimi sunan bir sunucu platformudur. Bu yazılımın hizmetleri yalnızca uygun lisansa sahip dahili kullanıcılar erişilebilir. Kuruluş içinde bir dahili portal yaratarak bilgi paylaşımı yapabilir, birden çok kullanıcıya ait dökümanları düzenleyip yönetebilirsiniz. Müşteri erişim lisansları (CALs) ile de fazladan bir aygıt ya da kullanıcının sunucuya dilediği yerden veya aygıttan erişimini sağlayabilirsiniz. 

Techsoup Microsoft Discounted Programında Sharepoint Ürünlerini İncele

Techsoup'ta Sharepoint Ürünlerini İncele

Skype For Business: Skype For Business çevrimiçi toplantılara 250'ye kadar katılımcı eklemenize olanak tanır, kurumsal düzeyde güvenlik sunar, çalışan hesaplarını yönetmenizi sağlar ve Office uygulamalarınızla entegredir. Üstelik dilerseniz toplantılarınızı kaydedebilirsiniz.

Techsoup Microsoft Discounted Programında Skype for Business Ürünlerini İncele

SQL Server Ürünleri: Bu ürünler bağlantılı veritabanları arasında veri depolama, yönetim, analiz ve raporlaması için araçlar sunan Microsoft yazılmlarıdır. Eğer bağlantılı vertabanları konusunda deneyimli bir sivil toplum örgütüyseniz, bu yazılım ile müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) platformuna veri sağlayabilir, örgütünüzün topladığı verileri analiz edebilir, örgütünüze dinamik bir wesitesi desteği sağlayabilirsiniz. 

Techsoup Microsoft Discounted Programında SQL Server Ürünlerini İncele

Techsoup'ta SQL Server Ürünlerini İncele

Windows Server: Windows Server kuruluş içindeki ağ kurallarını yönetmeniz için dizany edilmiş bir Microstf yazılmıdır. STÖ’nüzün büyüklüğüne bağlı olarak farklı versiyonları tercih edebileceğiniz bu yazılım ile yazıcı erişimi, etki alanı denetleyicisi, web sunucusu ve dosya sunucusuna erişim protokollerini otomatik olarak düzenlemenize olanak verir. 

Techsoup Microsoft Discounted Programında Windows Server Ürünlerini İncele

Techsoup'ta Windows Server Ürünlerini İncele

tags: 

Microsoft Discounted Programı - Başvuru Kılavuzu

Per, 12/04/2018 - 11:11 - Anonymous

Microsoft İndirim Programı - Operasyon Kılavuzu

Microsoft İndirim Programına hoş geldiniz! Bu program sivil toplum kuruluşlarının Microsoft orijinal yazılımlarına büyük bir indirimle ulaşmalarını sağlar (Open Charity pricing). Yalnızca yetkili bir Microsoft Satıcı Sertifikasına sahip kâr amacı gütmeyen kuruluşlar Microsoft ürünlerini Open Charity fiyatlandırmasından alabilir. Kataloğu buradan inceleyebilirsiniz.

 

I.               TechSoup Türkiye üyeliği

 

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olduğunuzu doğrulamak için Türkiye’deki Microsoft İndirim Programını sağlayan TechSoup Türkiye’nin uygunluk kriterlerini karşılayan bir üyesi olmanız gerekir. İndirimli olarak ürünlere erişmek için faaliyetleriniz Microsoft tarafından uygun nitelikte olmalıdır. Uygunluk kriterlerini sağlayan kuruluşlar için daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

TechSoup Türkiye üyesi değil misiniz? Şimdi kaydolun!

 

https://www.techsoupturkiye.org.tr/node/6069

 

II. Microsoft Kâr Amacı Gütmeyen Portal üyeliği

 

Talep etmek istediğiniz Microsoft yazılım indirimlerine erişebilmeniz için Microsoft Nonprofit Portal’a kayıt olmanız gerekir. Ardından TechSoup Türkiye’ye kuruluşunuzun indirim programı için uygunluk kriterlerini sağladığına dair sertifikayı Microsoft Nonprofit Portal aracılığıyla iletebilirsiniz.

 

Lütfen TechSoup Türkiye sertifikanızı teslim almadan önce talebinizin işleme konulamayacağını unutmayın. Bu sertifika bir yıl süresince geçerlidir.

 

Zaten Microsoft Nonprofit Portal’a üye misiniz? İkinci adımı atlayabilirsiniz.

 

III.               Detaylı Açıklamalar

Adım Bir : Microsoft Nonprofit Portal’a kayıt olun.

 

  1. Microsoft Nonprofit Portal’a gidin ve Get Started’a tıklayın. (Eğer mobil görünümdeyseniz, Get Started mobil menüsündedir.)

  2. Kayıt olmak için ilgili adımları takip edin.

 

Tarafınıza 10 iş günü içinde uygunluk değerlendirmeleriniz hakkında bir e-posta gönderilecektir.

 

Adım  İki: Uygunluk Sertifikanızı TechSoup Türkiye’ye gönderin.

 

1. Uygunluğunuz doğrulandıktan sonra,Microsoft Nonprofit Portal’a dönün ve sayfanın üst tarafındaki

Login ‘i (Sign In değil) tıklayın. (Eğer mobil görünümdeyseniz, Login mobil menüsündedir.)

Bir onay anahtarı sağlamanız talep edilebilir.

2. Giriş yaptıktan sonra, Microsoft'tan gelen kar amacı gütmeyen tekliflerin bir listesini göreceksiniz.

Sayfanın altında, "Şirket içi yazılım lisansları hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın" yazan bağlantıyı tıklayın.

 

3. Software Discount başlığının altındaki “Send to partner”a tıklatın.

 

4. Aşağıdaki bilgileri ve e-posta adresinizi girin ve tamamlandığında “Send to partner” (ortağa gönder)'i tıklayın.

 

o        Company name: TechSoup

o        Contact name: TechSoup

o        Contact email address: [STGM_Discounts@techsoup.org]

 

Bir onay sayfası görünür.

 

TechSoup Türkiye'nin sertifikanızı işleme koyması 5 ila 10 iş günü sürebilir.

Ondan sonra, talep edilen teklifleri alma talimatlarını içeren TechSoup Türkiye'den bir e-posta alacaksınız.

 

Hala sorularınız mı var?

 

SSS’yi inceleyin.

Bize ulaşın.

 

tags:  Microsoft
İçeriği dağıtıma sok