Kar Amacı Gütmeyen Kurumunuz İçin Resim Bulma ve Kullanma

By: admin
Sa, 19/07/2016 - 14:04

tags:  Adobe Cloud

Kar Amacı Gütmeyen Kurumunuz İçin Resim Bulma ve Kullanma

Nasıl online fotoğraf bulacağınızı ve bunları ne zaman yasal olarak kendi amacınız için kullanabileceğinizi öğrenin

İnternette organizasyonunuzun yada kurumunuzun kullanabileceği bir çok online resim var, ama internet siteniz, gazeteniz yada yıllık raporunuz için hangisinin en iyisi olduğunu nereden bileceksiniz? Ve bulduğunuz resimleri kullanmak için izniniz olup olmadığını nasıl bileceksiniz? İyi resimleri bulmanın ve bunlardan faydalanmanın temellerini burada öğrenin.

Bu makale Robin Good tarafından hazırlanan alınmış değiştirilmiş içerik barındırır. Mart 2016’da Laura Kindsvater tarafından güncellenmiştir.

Kar amacı gütmeyen kurumunuzun internet sitesi için yada basılı materyallerindeki resim ihtiyacı için internet dev ve ücretsiz bir fotoğraf bankası olarak görünebilir. Ama telif haklı resimleri izin olmadan kullanmak yasal değildir (even, iyi bir amaç için kullansanız bile).

Yasal olarak kullanmak için resimleri alabileceğiniz bir çok online yer bulunmaktadır. Size bunların çoğunu, göstereceğiz, ama öncelikle internetten alınan resimleri kullanırken uymanız gereken temel ilkeleri öğrenmek önem taşır.

Telif Haklı Resimler: İzinsiz Kullanmayın

Telif hakkı; artistic ve entellektüel orjinal yayınlanmış yada yayınlanmamış çalışmaların yazarlarına yada sahiplerine tanınmış yasal korumadır. A.B.D’de telif hakkı yazara orjinalinden farklılık gösteren “türev çalışmalar” üretebilmesini sağlayan münhasır bir hak, ve bunları kamuya açık olarak oluşturma, teşhir etme yada yayma hakkı tanır.

Buna göre bir çalışmayı bu yollardan biriyle yazarın izni olmadan kullanmak yasal değildir.Bu fiillerden herhangi izin olmadan yapmanız halinde, fikri mülkiyet hukukunu ihlal etmiş olursunuz, ve para cezaları dahil yasal yaptırımlara mahkum olabilirsiniz. Herhangi bir yanılgıyı önlemek adına, telif hakkı sembolü (©) yada yasal metni olmasa bile bir çok online resmin telifli olarak internette olduğunu belirtmek isteriz.

Bazı telif haklı resimler çerçeve ruhsatlıdır. Bunlar Creative Commons lisansı yoluyla lisanslandırılmışlardır. Buna göre bunları tekrar kullanmak için izin almanıza gerek yoktur(Creative Commons lisansı hakkında daha fazla bilgi için sonraki bölüme bakınız).

İzin Verildi: Resimleri Serbestçe Kullanabileceğiniz Zaman

Genel olarak internet siteniz yada basılmış materyalleriniz için resimleri üç durumda izin almadan alabilirsiniz. Bir çok durumda, bu; resmin telif hakkı sahibini bulmaktan daha hızlı ve zahmetsiz olacaktır. Ancak kaynağınız ne olursa olsun, mümkün olduğunca eser sahibini ödüllendirmek iyi bir şeydir.

 1. Resim halka açık bir adreste olduğu zaman.
  Bir resim halka açık bir adresteyse yasal sahibi yoktur. Bir çalışma halka açık adrese çeşitli yollarla girebilir: Ya telif hakkı süresi bitmiştir, telif hakkı yenilenmemiştir, yada çalışma halka açık adrese adanmıştır. Telif hakkı süresi biten çalışmalar A.B.D’de 1923’ten once yayınlananlar yada 1964’ten once yayınlananlar ve telif hakları yenilenmeyenlerdir.

  Bir çalışmanın ne zaman oluşturulduğu yada yayınlandığı hakkında emin değilsenizA.B.D. Telif Hakları Dairesinin kayıtlarını inceleyin. “Bu çalışma halka açık adrese adanmıştır” notu izin olmadan tekrar yayınlanabileceğinin bir göstergesidir.
 2. “Telif haksız” olarak düzenlendiğinde."
  Kendilerinin “telif hakkı gerektirmeyen” resimler sunduklarının reklamını yapan bir çok online fotoğraf bankası vardır ( bazı örnekler için aşağıda Ücretsiz Resimler için Diğer Online Kaynaklar'a bakınız). Bu resimleri almak genel olarak güvenli olsa da, herhangi bir şeyi kullanmadan önce her zaman şart ve koşullarını okuyun. Bir resmin ücretsiz olması serbestçe kullanabileceğiniz anlamına gelmez
 3. Resim çerçeve ruhsatlıysa.
  Çerçeve ruhsatlı resim, telif hakkı sahibinin belli tekrar basım izinleri için otomatik olarak izin verdiği anlamına gelir. Çerçeve ruhsatta en sık kullanılan örnek resme Creative Commons lisansı uygulanmasıdır. Adil sınırlayıcıdan çok izin vericiye kadar çeşitli Creative Commons lisansları bulunmaktadır. Bu yüzden bu lisansa sahip bir resimle karşılaşmanız halinde kullanmadan önce şart ve koşulları anladığınızdan emin olun. Bir çok durumda resimi oluşturan kişiye atıfta bulunmanız gerekecektir (aşağıda İtibar Etmek: Resimlere Nasıl Atıfta Bulunulur'a, bakınız). Creative Commons lisanslarının türlerinin listesini Creative Commons’ internet sitesinde bulabilirsiniz.).
 4.  Resim adil kullanıma tabi olduğunda.
  Bazı durumlarda üreticinin logo ve ürün resimleriniizin olmadan kullanabilirsiniz. Bu durumlar A.B.D Fikri Mülkiyet Hukuku’nunAdil Kullanım Doktrini'nde belirtilmiştir. Bunun bazı istisnaları bulunmaktadır. Örneğin bir şirketin logosunu internet sitenizde sitenizi o şirketin bir parçası olarak gösterecek şekilde kullanamazsınız. Her zaman olduğu gibi, şüphede kaldığınızda izin isteyin.

İtibar Etmek: Resimlere Nasıl Atıfta Bulunulur

Atıf, itibar etmenin bir yoludur, ve bu nedenle resmin sahibine uygun bir atıfta bulunmanızı destekliyoruz. Atıflar genellikle üç parçadan oluşur. Atfınız bu şekilde yada benzer bir formatta olabilir:

Resim (orjinal resim URL’sine bağlantıyla): Artist İsmi / Lisans titi (bağlantıyla)

Resmi değiştirirseniz, bu bilgiyi atfa ekleyin. Burada Creative Commons örneğini bulabilirsiniz:

Resim: John Tann / CC BY / metin eklendi

Resimlerin Nasıl Kullanılacağı Hakkında Düşünceler

TechSoup’taki kendi içeriğimiz için, resimlerin nasıl kullanılacağı hakkında bazı prensiplerimiz bulunuyor:

 • Fotoğrafların net, açık ve kullanmak istediğiniz boyuttayken bulanık olmadığından emin olun.
 • Kar amacı gütmeyen kurumunuzun çalışmasının etkisini göstermeye çalışın. Eğer insanlara yardım ediyorsanız, insanlara yardım ettiğinizi gösterin. Eğer bir parkı temizliyorsanız yaptığınız işi göstermek için öncesi ve sonrası fotoğrafları alın.
 • Bir grup insanın kameraya gülümsemesi yerine mümkün olduğunca doğal yada poz verilmemiş resimleri seçin. Örnek olarak, gönüllülerin çalıştığı bir fotoğraf kameraya poz veren insanların olduğu bir fotoğraftan daha inandırıcı olacaktır.
 • Etkinlik fotoğraflarında, standart “mikrofonlu bir kişi” fotoğrafından daha fazlasını göstermeye çalışın. Karıştırın. Grup fotoğrafları, geniş fotoğraflar ve katılanların yakın fotoğraflarını kullanın.

Bunları not aldıktan sonra, yasal olarak kullanabileceğiniz resimleri alabileceğiniz bir çok online site bulunuyor.

Çerçeve Lisanslı Resim Arama

Creative Commons arama aracı yada Google kullanım hakları arama aracıyla arayarak internet siteniz yada diğer projeleriniz için ücretsiz resimler bulabilirsiniz.

The Creative Commons arama aracı resim arama motorlarını bir arayüzde toplar. Böylece internet üzerinde Creative Commons lisansıyla yayınlanmış bir içeriği kolayca bulabilirsiniz. Güvenli tarafta olmak için bulunan resimlerin Çerçeve lisanslı olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz.

Google Gelişmiş Resim Arama aramanızı kullanım haklarına göre filtreleminize olanak verir. Örnek olarak, kullanımı, paylaşımı ve değiştirmesi ücretsiz resimleri arayabilirsiniz. Ayrıca dosya tipi (sadece JPG gibi), resim tipi (sadece yüz resmi gibi), ve hatta resimde istediğiniz renkler gibi diğer arama kriterleri de ekleyebilirsiniz.

Ücretsiz Resimler İçin Diğer Online Kaynaklar

Bu kaynaklar internet siteniz yada diğer amaçlarınızda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz halka açık, telif haksız, yada çerçeve lisanslı resimler sunar. Çoğunluğu sadece internet sitelerine bağlantı vermenizi gerektirir, ancak her sitenin belli (ve mevcut) prensipleri için siteleri ayrı ayrı kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Flickr Creative Commons lisansı kullanan 200 milyondan fazla resimle dünyanın her yerinden katılımcılara sahip bir topluluktur. Geniş içeriğiyle, ihtiyacınıza uygun resmi bulmak zor olmayacaktır.

Lisansa göre fotoğrafları bulmak için Flickr’ın Creative Commons sayfasınıkullanabilirsiniz. Ayrıcagelişmiş aramadaihtiyacınıza uygun lisans tipini de belirtebilirsiniz.

Getty Images muhtemelen alandaki en büyük ücretsiz resim listesine sahip – 50 milyon. Getty Images resimlerinin kullanımını Mart 2014’te ücretsiz yaptı. Hizmeti nasıl kullanacağınızı öğrenmek içinEmbed Our Images sayfasını ziyaret edin. Getty Images’ı kullanmadan önce, internet siteniziniframe embedleri destekleyebilip destekleyemeceğini öğrenmek isteyebilirsiniz (örnek olarak bizim blogumuz şu an için desteklemiyor). Ayrıca potansiyel dezavantajları da — göz önünde bulundurun – gömülü kodların daha sonra Getty tarafından sitenizdeki ziyaretçi bilgilerini toplamak için yada reklam göstermek için kullanılması, ve Getty’nin hizmetini durdurması halinde sitenizdeki resimlerin kaybolma ihtimali gibi.

Pixabay 520,000’den fazla kaliteyi fotoğrafı, vektör resimlerini ve sanat çalışmasını ücretsiz sunuyor.

Compfight resimlerin yerlerini etkin bir şekilde belirlemek için tasarlananan bir resim arama motoru. Özellikle Flickr resimleri için iyi arama sonuçları sunuyor.

MorgueFile'da halka açık kullanım yada kurumsal kullanım için 55,000’den fazla ücretsiz, yüksek çözünürlüklü, dijital stok fotoğrafı ve referans resmi bulunuyor. İnternet sitesine bağlantı verme yada resimlere atıfta bulunma isteniyor, ancak zorunlu değil.

Wikimedia Commons içinde resim, ses ve video da olan 24 milyondan fazla serbestçe kullanılabilir medya dosyalarından oluşan bir veritabanına sahip. Konu, lokasyon, tip, yazar, lisans ve kaynağa göre arama yapabilirsiniz. Ayrıca dosyaları etiketlere göre de arayabilirsiniz. Burası haritalar, bayraklar ve insan fotoğrafları için iyi bir kaynak olabilir.

Stockphotosforfree.com dünyanın çeşitli yerlerinden 100,000’den fazla ücretsiz stok fotoğrafı sunuyor.

Pexels 6,000’den fazla halka açık resim sunuyor ve bu rakam her ay artmaya devam ediyor.

Unsplash halka açık resimleri takip etmek için bir başka güzel site.

Digital Public Library of America (DPLA) tüm halka açık ve açık lisanslı dijital içerik için olan bir portaldan daha azı değil. Arşivinin çoğunluğu halka açık ve iyi etiketlenmiş. DPLA tarihi resimler, güzel sanatlar ve diğer zengin çeşitler için harika bir kaynak. DPLA hakkında daha fazlası için, Jim Lynch’in DPLA hakkındaki blog gönderisini okuyun.

Internet Archive DPLA’ye benzer bir siteGelişmiş araması resimleri aramak için. Arayüzünü kullanması biraz zor, ancak arşivinde iyi etiketlenmiş bir çok Cretive Commons resmi bulunuyor. Internet Archive hakkında daha fazlası için, Jim Lynch’inblog gönderisiniokuyun.

The 2016’da 200,000’e yakın halka açık resim sundu.

Ayrıca özel sayfalara bir çok bağlantı içeren Canva'nın

Stock Photos That Don't SuckThe Pattern Library, Foodiesfeed, ve New Old Stock gibi eğlenceli antic fotoğraflarda uzman siteler.

Verve ücretsiz olarak kullanılabilecek resim sunan 27 farklı sitenin harika bir listesini sunuyorStock Photos That Don't Suck'la, bazı çakışmalar bulunuyor, ama yine de iyi bir liste.

Ayrıca Makeuseof.com'un Halka Açık Resimler için 6 Ücretsiz İnternet Sitesi’nide ziyaret edin.Public Domain Pictures, Public Domain Photos, Image After, ve diğerleri gibi harika kaynaklar bulunuyor..

The National Park Service'te ücretsiz kullanım için halka açık yaklaşık 13,000 park resmi bulunuyor. National Park Service’e atıfta bulunmanız gerekiyor.

Free Images'da dünyanın dört bir yanındaki amatör fotoğrafçılar tarafından çekilen 350,000’den fazla yüksek kaliteli fotoğraf bulunuyor. Bir çok fotoğraf fotoğrafçıya atıfta bulunmadan serbestçe kullanılabiliyor ama bunu yine de her fotoğraf için ayrı ayrı kontrol etmelisiniz.

Open Photo stok fotoğrafı topluluğu ve amacı çalışmalarını Creative Commons lisansı aracılığıyla korumak ve paylaşmak isteyen fotoğrafçılara olanak veren çerçeve bir site. Fotoğrafçıya atıfta bulunmanız gerekiyor.

Visipix yaklaşık 1.3 milyon kolaj ve fotoğraf galerili “sergiden” oluşan bir sanat müzesi. Tüm resimler ücretsiz, ama site sanatçıya ve Visipix’e fotoğrafın yanında atıfta bulunmanızı gerektiriyor.

Stockvault kişisel ve ticari olmayan kullanım için 29,000’den fazla resme sahip bir stok fotoğraf kaynağı. İnternet sitesine bağlantı vermek yada resimlere atıfta bulunmak zorunlu değil.

From Old Books kitaplardan taratılmış (aksi belirtilmediği durumlarda) 3,500’den fazla halka açık resme sahip. Site; resim kullanmanız halinde bildirim ve sitelerine bağlantı vermenizi talep ediyor

PD Photo kategorilerine göre sınıflandırılmış bir kaç bin ücretsiz halka açık fotoğraflardan oluşan bir havuz. Telif hakkı olduğu açıkça belirtilmediği durumlarda kullanımının ücretsiz olduğunu varsayabilirsiniz. İnternet sitelerine bağlantı verme yada resimlere atıfta bulunma talep ediliyor, ancak zorunlu değil.

Unprofound.com genelde kullanılan kategorilerin aksine temel renklere göre sınıflandırılmış fotoğraf koleksiyonları barındırıyor (beyaz “diğer her şey” kategorisinde). Resimleri istediğiniz gibi kullanabilirsiniz, ancak fotoğraf olarak tekrar piyasaya sunmayın. İnternet sitelerine bağlantı verme yada resimlere atıfta bulunma zorunlu değil.

FreeImages.co.uk 6,000’den fazla stok resmi sunuyor. Bir resmi online kullanmanız halinde internet sitelerine bağlantı vermeniz gerekiyor. Resim bastırılırsa yada diğer bir çevrim dışı materyalde kullanılırsa atıfta bulunulması gerekiyor.

FreePhotosBank ücretsiz stok fotoğraflarından oluşan arama yapılabilir bir resim bankası. Atıfta bulunmak zorunlu.

Yukarıda gösterilen resim bir kaç lisanslı resimden derlenmiştir:

Resim: Sean Fornelli / CC BY-SA

Resim: John Tann / CC BY

Resim: AFGE / CC BY

Resim: Daniel Neal / CC BY

Resim: David Prasad / CC BY-SA

Resim: DFID – UK Department for International Development / CC BY

Resim: Glen Forde / CC BY-SA

Resim: San José Library / CC BY-SA

Resim: PublicDomainImages / CC0

Resim: 4941 / CC0 / yukarı eklenen resimler