Tasarımcı olmayanların Grafik Dizayn Hakkında Bilmesi Gereken 4 Şey

By: admin
Sa, 19/07/2016 - 14:05

tags:  Adobe Cloud

Tasarımcı olmayanların Grafik Dizayn Hakkında Bilmesi Gereken 4 Şey

Laura Kindsvater

Vermeer painting of Girl with a Pearl Earring with the girl holding a camera

Gelecek görseldir. Bugünlerde, insanlar sıklıkla incelikli bilginin değeriyle iletişime geçen resimler paylaşıyor (kelimelere dayanmak yerine), ve görsel edebi kültür bir gereklilik olmaya başladı. Bu gerçeklikle birlikte, topluluklarımızla nasıl iletişime ve bağlantıya geçebiliriz?

New York’un şehir dışındaki Paul Smith Üniversitesi’nde kütüphane memuru görevindeki Meggan Frost, son günlerde Nebraska Kütüphane Komisyonu için grafik dizayn hakkında çarpıcı bir sunum yaptı. Bir şeyin güzel dizayn edildiğinde ona daha yakın olmayı istediğimizi ve ona dikkat ettiğimizi açıkladı..

Bize diğerlerini bağlamayı sağlayacak materyaller oluşturmada yardım edecek grafik dizaynın dört esasını, üç kullanışlı kısayol – ve esinlenmeyi nasıl bulacağımız hakkında bazı bonus bilgiler sundu.

İşte grafik dizaynın dört esası hakkında Meggan’ın ipuçları.

two newsletter designs side by side, starting effort compared to final product

1. Tasarım: Dizaynınız Hakkında İyi Sorular Sorun

Tasarımınızı düzenlerken, kendinize şu soruları sorun:

 • Bunun ne yapması gerekiyor?
 • Yasaklarım neler?
 • Bilgiyi nasıl organize edeğeceğim? (Hiyerarşi nedir?)
 • En önemli şey nedir?
 • Önemi nasıl göstereceğim? Renkle mi, metinle mi, yerleşimle mi, yoksa boyutlamayla mı?
 • Akış bir anlam ifade ediyor mu?
 • Net mi?
 • Ne gerekmiyor?

Bilgisayar ekranına bakmak gerçekten hipnotize edici olabileceğinden, kağıda parçaların nereye gideceğine dair kaba bir şeyler çizmeyi deneyebilirsiniz. Sonrasında bilgisayara gidin ve bunları koyun. Şablonunuzun çıktısını alın ve bir adım geriye çekilin. Kendinize tekrar aynı soruları sorun.

Geliştirmeler yapın, ve bu aşamaları gerektiği sürece uygulayın. Yukarıdaki resim Meggan’ın bir gazete tasarımında tekrar çalışmasını gösteriyor: soldaki ilk denemesi; sağdaki ise en sonunda ortaya çıkan ürünü.

natural, refined, and calming palettes vs. vibrant, vivid, and energizing palettes

2. Renk: Hangi Renkleri Nasıl Seçeceğinize Karar Vermek

Renk paleti, doğal, ince, ve rahatlatıcı, yada canlı, parlak, ve enerji verici olabilir. Meggan; siyah ve beyazın dışında üçten fazla renk kullanmamanızı öneriyor: sınırlı sayıdaki renk paleti aslında dizaynınız için çok iyi şeyler yapacaktır.

Burada size renklerle ilgili yardım edebilecek harika ücretsiz araçların bazılarını bulabilirsiniz.

 • Colorzilla — tarayıcınıza eklenebilen bir eklenti — Bununla ilginizi çeken internet sitelerinden renkleri alabilirsiniz.
 • DeGraeve ­&mdashResmin URL’sini girin ve DeGraeve size bir renk paleti versin (iki versiyonda: mat ve canlı).
 • Design Seeds — Bunu esinlenmek için kullanın. Size resim ve uyuşan renk paleti hakkında bir çok seçenek sunacaktır.

Design Seeds screenshot showing palettes and matching images

3. Resimler: İyi Bir Resim Nereden Bulunur

Meggan’ın ücretsiz resim bulmak için kullandığı favori siteleri arasında şunlar var

 • Flickr — Bir çok güzel klasik foto bulunuyor. Yaratıcı anonimlerle – lisanslı resimleri arayabilirsiniz.
 • Google — Tekrar kullanabileceğiniz resimleri bulmak için lisans tipine göre arama yapmanızı sağlayan filtreyi kullanın.
 • Morgue File.
 • Pixabay — Kalitesini düşürmeden tekrar boyutlandırabileceğiniz vektör resimler bulunuyor. Bundan şeffaf arka plan ile faydalanın ( dama tahtası işaretiyle belirtilen).
 • The Noun Project — Bu siteyi resimlerinize yada dizaynlarınıza ekleyebileceğiniz bir çok harika ikon bulmak için kullanın.

Ayrıca TechSoup’unücretsiz resimler için top 10 kaynak’taki blog gönderisine bakabilirsiniz.

Pixabay image of a moose with a transparent background

4. Yazı Tipi: İpuçları ve Araçlar

Tekrar, azı kafidir! Meggan birbiriden açıkça farklı olan iki yada maksimum üç yazı tipi kullanmanızı tavsiye ediyor. Aşağıda onun yazı tipleri için kullanmayı sevdiği araçlardan bazılarını bulabilirsiniz:

 • 1001 Fonts — Metninize indirmeden once yazı tipiyle birlikte ön izleme yapabilirsiniz, bu hem zamandan kazanmanızı sağlar hem de herhangi bir süprizi engeller.
 • DaFont — Sitenizde dizaynınız için kullanabileceğiniz kıvrımlı oklar, güzel girdaplar gibi bir çok ufak tefek şey bulunuyor.
 • Typewolf — Kullanımda olan yazı tipi örnekleri sunuyor ve bunların hangi yazı tipi olduğunu söylüyor. Ayrıca yazı tiplerinin nasıl karıştırılıp, eşleştirilebileceğini gösteriyor.

3 Hızlı Dizayn Kısayolu

Grafik dizaynın bu dört harika esasını öğretmeye ek olarak, Meggan bize üç harika kısayol sundu (dizaynlarınızı bir üst seviyeye taşımak için kullanabileceğiniz araçlar).Bunlar

 1. PicMonkey — — Kolajlar oluşturmak yada resimlerinizi ayarlamak için kullanabileceğiniz güçlü bir resim editor. Ayrıca kendinizi birvampir yada zombie gibi göstermenizi sağlayacak temalar içeriyor.
 2. Canva — Tüm türde şablonları sunan bir dizayn sitesi. Örnek olarak sunum şablonu bulabilirsiniz. Bulunanların yarısı ücretsiz, ama Meggan sadece ücretsiz şeylerle ilgileniyor.
 3. İnfografik üreticiler — Meggan Easel.ly ve Piktochart'ı beğeniyor.

Picture of Meggan in which she has made herself look like a vampire eating cherry pie

Esin Kaynakları

Fikirlerinizi nereden alıyorsunuz? Bir çok artist gerçekten beğendikleri konseptleri yada dizaynları akıllarında tutmak için bir koleksiyon tutmayı sever. Böylece bunları daha sonra ilham kaynağı olarak kullanabilirler. Bir örneği başlangıç noktası olarak almak ve onu yeni bir şey oluşturmak yada ilgili ancak farklı bir şey oluşturmak için kullanmak eski bir gelenektir.

Meggan iyi dizaynı olduğunu düşündüğü şeyleri saklamak için buna bir zaman ayırıor. Bunları renk kombinasyonları yada paletleri bakmak için, hesabınız olmasa bile iyi bir yer olan Pinterest’te saklıyor.

Ayrıca diğer insanların nasıl iletişime geçtikleri hakkında fikir edinmek için Meggan Librarian Design Share blogunu tavsiye ediyor.

Dizayn hakkında bir şeyler öğrenebileceği favori yerleri arasında şunlar da var

Dizayn ve Görüntü serilerimizi beğendiniz mi? Neyi daha çok öğrenmek istersiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Resimler: Meggan Frost