Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar için Adobe Photoshop’a Giriş: 5. Bölüm

By: admin
Sa, 19/07/2016 - 14:06

tags:  Adobe Cloud

Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar için Adobe Photoshop’a Giriş: 5. Bölüm

Wes Holing

Intro to Photoshop for Nonprofits: Part 5

Her şeyi toparlamaya hazır mısınız ? Harika! Posterimizi tamamlamamız için yapmamız gereken tek şey kar amacı gütmeyen kuruluşumuzun logosunu eklemek. Bu logo dosyası 1. bölümde, ama isterseniz buradan da indirebilirsiniz.

Logoyu Yerleştirin

Haydi, logoyu ekleyelim!

 1. Dosya > Gömülü Ekle'ye… tıklayın(Creative Cloud olan önceki versiyonlarda Dosya > Yerleştir ).
 2. blog-generic-nonprofit-logo.eps'iseçin veYerleştir'etıklayın.
 3. Photoshop logoyu resimle tam genişlikte olacak şekilde ekleyecektir. (Bunda şimdilik bir sorun yok.)
 4. Pencerenin üstünde yandan şu genişlik ve yükseklik değerlerini girin. Genişlik: 760 pksYükseklik: 183 pksNot: Creative Cloud olan önceki versiyonlardan birini kullanırsanız, resmi yerleştirmeden önce genişlik ve yükseklik bilgilerini girmeniz istenecektir.
 5. Görüntüle > Göster'e. tıklayarak şeritlerinizin açık olduğundan emin olunŞeritleri göstermek için olan seçenek uçan menüde bulunabilir. (yoksa, devam edin ve tıklayın.)
 6. Taşıma Aleti'netıklayın.
 7. Logoyu solda en içteki ve alttaki şeritle hizalamak için tıklayın ve sürükleyin.

Bonus: Photoshop vektör grafiğiniz “Akıllı Obje” olarak aktarır. Akıllı objeler Photoshop’un aktardığınız şeyin özelliklerinin bazılarını saklaması içindir. Böylece bu objeleri Photoshop dökümanınıza kalitesini kaybetmeden dönüştürebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Adobe Akıllı Objelere giriş sunuyor.

Vektör vs. Raster

Logo dosyası hakkında önemli şeylerden biri de vektör grafiğidir. Vektör grafikleri kalitesi kaybolmadan herhangi bir boyutu yeniden boyutlandırılabilen resimlerdir. Fotoğraflar tam tersidir. Bunlar raster grafilerdir. Raster grafikler orjinal boyutundan büyütüldüğünde pikselleşir yada bulanıklaşır.

Tasarımcılar çoğunlukla logoları vektör formatında oluştururlar. Böylecek iş kartından reklam panolarına kadar her yerde kalitesi kaybolmadan kullanılabilirler. Hem online ve çıktısı alınabilecek bir poster oluşturduğumuzdan bizde vektör dosyası kullanıyoruz. Böylecek posterimizde iyi gözükecek. En sık kullanılan vektör formatları SVD (Ölçeklendirilebilir Vektör Grafikleri), EPS (Kapsüllü PostScript), ve AI’dir (Adobe Illustrator).

Bonus: Photoshop harika bir fotoğraf düzenleme programı olduğundan, fotoğraflarınızı ve diğer rasterize resimleri düzenlemek için en iyisidir. Photoshop’un ortak programı Illustrator ise, vektör grafikleri oluşturmak ve bunlarla oynamak için mükemmeldir.

Vektör grafikler hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, bu Wikipedia makalesi nasıl çalıştıkları hakkında daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Spoon Graphics'te Illustrator’a nasıl başlayacağınız hakkında güzel makaleler sunmaktadır.

Eğer buna benzer bir makale gibi TechSoup’tan Illustrator hakkında bir makale isterseniz aşağıya yorum bırakın.

URL’yi Ekleyin

Artık markamızı da koyduk. Şu an yapmamız gereken tek şey (sahte) kar amacı gütmeyen kurumumuzun internet adresini eklemek. Böylece posterinizin mesajını gören herhangi biri daha fazla bilgi için gitmesi gerektiği yeri bilecek.

 1. Yatay Tip Aleti'netıklayın.
 2. Yazı tipiniOpen Sans Açık, 15 pt, ve anti örtüşmeyi Düz'edeğiştirin.
 3. Hizalama bölümünün sağındaki renk kutusuna tıklayın.
 4. ffffffhex kodunu girin veTAMAM'atıklayın.
 5. Yazmaya başlamak için logonun altına tıklayın. (Tam olarak tıklayamadığınız hakkında endişelenmeyin.)
 6. www.nonprofit.orgyazın ve değişiklikleri kabul etmek için ESC'yetıklayın.
 7. Taşıma Aleti'netıklayın.
 8. URL metnini alt şeritle hizalayın.
 9. Ctrl'ye(Mac'de Command)basın ve logoya tıklayın. Bu logo tabakasını seçecektir.
 10. Logoyu URL metninin hemen üstüne taşıyın. “Organizasyon” kelimesi URL’nin üstünde kalsın.
 11. DökümanınızDosya > Kaydet'tenkaydedin.

Nihai Ürün

Artık poster şablonunu tamamladınız. Tebrikler! Bu eğitimde öğrendiğiniz yeteneklerle, artık arkadaki resmi değiştirebilir, kendi metninizi ekleyebilir, yazı tipini değiştirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Finished product

Baskı için Kaydedin

Şimdi bastırmak için kaydedelim. Bastırılacak materyaller ekranda gösterilenlerden daha iyi kalitede olmalıdır, bu nedenle buraya kaydedeceğimiz dosya internet için kaydettiğimizden daha büyük olacak.

 1. Dosya > Farklı Kaydet'e…tıklayın.
 2. Dosyayı nereye kaydetmek istediğinizi seçin, dosya ismi olarak template-print.jpg yazın veKaydet'etıklayın.
 3. Kaliteolarak 12 (Maksimum) girin ve TAMAM'atıklayın. Not: Dosya formatı olarak JPEG’I seçmeniz Photoshop’un dosyayı sıkıştıracağı anlamına gelir. Ancak kalite yine de yüksek olacaktır.

Bunu ofis printerınızda yada ticari printerda bastırabilirsiniz. Ticari printerların çoğunluğu JPEG dosyalarını kabul ediyor.

Web için Kaydedin

Sosyal medyada paylaşabileceğimiz bir versiyon da kaydedelim. Yukarıda kaydettiğimizin çözünürlüğü online kullanım için çok yüksek. Bu nedenle internet için daha küçük bir versiyonunu kaydedelim.

 1. Dosya > Web için Kaydet'e…tıklayın. (Web ve önceki versiyonlardaki aygıtlar için kaydet).
 2. Ön ayarı (üst sağ)JPEG Yüksek'edeğiştirin.
 3. Kaliteyi80yapın.
 4. Genişliği 1200 pks ve Yüksekliği 1553 pksolarak değiştirin veKaydet'e…tıklayın.
 5. Dosyayı nereye kaydedeceğinize karar verin, dosya ismi olarak template-web.jpggirin veKaydet'etıklayın.

Bonus: Piksel değeri olarak Facebook ve Twitter’daki maksimum içerik genişlik değeri olan 1,200’ü seçtik. Bunun hakkında daha fazla bilgi için Sprout Social’ın Medya Resim Boyutları Hakkında Her Zaman Güncel Kalma Kılavuzu’na bakın.

Ne Öğrendik

Ve hepsi bu! Tüm beş bölümü de tamamladıysanız, Photoshop’un bir çok güçlü aletini kullanmak dahil bir çok şey öğrenmiş olmalısınız (tüm bu tuşların aslında ne işe yaradığını öğrendiğinizden bahsetmiyoruz bile.

Teker teker belirtecek olursak, resmin tonunu düzenledik, fotoğrafı tekrar boyutlandırdık ve tuvalini büyüttük, açık alanı Content-Aware Doldurma özelliğiyle doldurduk, şeritleri ekledik ve düzenledik, resme metin ekledik ve metnin görünümünü düzenledik, yuvarlanmış köşeli resim ekledik ve vektör resmi yerleştirdik. Ayrıca Photoshop’ta tabakaların nasıl çalıştığını öğrendik ve vektör ve raster grafikler arasındaki farkları öğrendik (henüz bilmiyorsanız).

Bu yeteneklerinizi farklı bir arka plan resmi, farklı renkte metin ve kuruluşunuzun kendi logosu ve URL’siyle kullanabilirsiniz.

Sonraki Dersler

Bu seri Photoshop hakkında daha fazla öğrenmeniz için bir kıvılcım yarattıysa, diğer harika dersler için takip etmeyi unutmayın. Ve Techsoup’tan Photoshop yada başka herhangi bir şey hakkında bu tarzda dersler isterseniz, lütfen bize bildirin!

Ücretsiz

Paralı

4. Bölüm