Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar için Adobe Photoshop’a Giriş: 2. Bölüm

By: admin
Sa, 19/07/2016 - 14:08

tags:  Adobe Cloud

Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar için Adobe Photoshop’a Giriş: 2. Bölüm

Wes Holing

Tekrar hoşgeldiniz! Bu kılavuzdaKar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar için Photoshop'a Giriş:1.Bölüm’denasıl poster oluşturacağımızı öğrendiğimiz bölümü bir aşama ileri götüreceğiz. Her aşama için ekran görüntüsü de ekledik.

Bazı aşamalar için Bonus bölümleri de bulunuyor. Eğer Photoshop hakkında çok meraklıysanız bunlar sizin için bir kaç ekstra bilgi olacaktır. Ancak bunları isterseniz atlayabilirsiniz. Bir şey kaçırmamış olacaksınız.

Photoshop Dosyası Oluşturun

Önceki gönderiden,elimizde artık fotoğraf ,yazı tipi ve logo olduğundan, şimdi bunları bir araya koyabiliriz. Ancak hepsini birleştirmeden önce bir Photoshop dosyası oluşturmanız ve resimde bazı değişiklikler yapmanız gerekecek. "Untitled-1."adında bir beyaz tuval oluşturarak başlayacağız

 1. Dosya > Yeni'yiseçerek yeni bir dosya oluşturun.Screenshot: Create new Photoshop file menu
 2. Şu değerleri girin. Bu büyük bir tuval oluşturacak - Enter the following values. This will create a large canvas — böylece kaliyeti düşürmeden resmi bastırabilecek yada online kullanabilecek kadar büyük olacak. (Bu boyutlar 8.5 inçe 11 inçle eşittir). Genişlik: 2550 Piksel Yükseklik: 3300 Piksel Çözünürlük: 300 Piksel/InçScreenshot: Create a new Photoshop file dialog box
 3. TAMAM’a tıklayın.

Fotoğrafı Temizleyin

Şimdi beyaz bir tuvalimiz var. Yanında fotoğrafı açalım.

Değişiklik Yapın

 1. İndirdiğiniz fotoğrafı Dosya > Aç'tan indirdiğiniz yere giderek açın. (Geçen haftadan beri takip ediyorsanız, bu fotoğraf kırmızı basil kız.) . Şu an fotoğrafın yanında ("little-girl-603139.jpg") beyaz bir tuvaliniz ("Untitled-1") olması lazım.Screenshot: Opening a file in Photoshop
 2. Bu fotoğraf iyi gözüküyor olabilir, ama bir kaç basit düzeltme ile daha da iyi gözükebilir. Photoshop’ta tonu ayarlamak için bir çok seçenek bulunuyor. Bunlar genel açıklığı koyuluğu ve resmin renklerini sıcaklıkla (kırmızı/turuncu/sarı) yada soğukluklukla (mavi/yeşil) bağlantılı olarak değiştiriyor. Bunları otomatik olarak düzenlemek ve bu işten kurtulmak için Resim > Otomatik Tonlama'yı seçin.Screenshot: Auto Tone menu Bonus: Photoshop’ta Otomatik özelliğini seçmek ekstra efor sarfetmeden daha iyi bir resim elde etmek için harika bir yoldur. Resmin nasıl göründüğü hakkında daha fazla kontrol istiyorsanız Değişiklikler menüsüne bakabilirsiniz. Burada açıklık ve contrast; ton,canlılık, ve açıklık; renk balansı; ve daha fazlası için kontrolleri bulabilirsiniz. Burada herşeye uyan bir araçla genel tonu değiştiriyoruz, ancak gerçek düzenleme Kıvrımları kullanarak yapılır. Bunu sonraki seviyede öğrenebilirsiniz, ama gerçekten merak ediyorsanızPhotoshop Cafe'nin kıvrımlar hakkında videolu anlatımınıinceleyebilirsiniz.
 3. Farklara bakın. Hemen göze çarpmıyor, ama birinin saçı daha kırmızı, ve gözlerinde, deri tonunda ve çillerinde daha çok kontrast var.Before and after comparison of photo

Resmi Yeniden Boyutlandırın

Fotoğraf 3648’e 5472 piksel boyutunda, ancak tuvalimiz 2550’ye 3300 piksel, bu nedenle fotoğraf kesmek zorunda kalacağız.

 1. Resim > Resim Boyutlandırma'yıseçin. Screenshot: Image Size menu
 2. Şu değerleri girin. İlk önce inçi piksele değiştirmeniz ve çözünürlüğü girmeniz gerekebilir.Genişlik: 2200 Piksel Yükseklik: 3300 Piksel Çözünürlük: 300 Piksel/Inç Yeni Örnek: Çift Kubik Keskin (düşürme)Screenshot: Image Size dialog box Bonus: Photoshop resmi yeniden örneklendirmek için birden çok yol içeriyor. Buna göre kalitesi artıyor yada düşüyor. Burada biz boyutu düşürüyoruz, bu yüzden Çift Kubik Keskin’i . seçtik.Bu ayar resim boyutu azalırken köşeleri daha sivri tutma üzerine odaklanıyor. Bir şeyi büyütmek istiyorsanız, her zaman bir miktar kalite kaybına uğrayacaksınız ( TV'nin size söylediğininaksine), ama doğru yeniden örneklendirme seçeneğini seçerek hasarı en aza indirebilirsiniz. Arkadaşlarınızı konu çift kubik yeniden örneklendirme olduğunda şaşırtmak için Tuts+ Design'ın yeniden örneklendirme hakkında videolu anlatımına göz atın.
 3. Resim artık doğru yüksekliğe sahip, ama çok düz. Fotoğraf 2200 piksel genişliğinde ama geçiş yapacağımız tuval 2550 olacak. Sola bir miktar alan ekleyelimResim > Tuval Boyutu'nuseçin. Screenshot: Canvas Size menu
 4. Şu değerleri girin. Genişlik: 2550 Piksel Yükseklik: 3300 Piksel Çapa: orta-sağ (dikey olarak ortada sağdaki oka tıklayın. Böylece Çapa bölümünüz aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi görünecektir.) Tuval Uzatma Rengi: BeyazScreenshot: Canvas Size dialog box Bonus: Çapa yeniden yerleştirmesi resmi yerinde tutacak ve bunun ötesinde yer ekleyerek, sizi her tarafa yer ekleyip resmi sağa kaydırma zahmetinden kurtaracaktır.

Fotoğrafı Tamir Edin

 1. Şu an doğru büyüklükte, ancak beyaz şerit göze çok çarpıyor. Bunu Photoshop’un sihirli içeriği – Aware Fill’le dolduralım. İlk önce, Alet paletinden Sihirli Değneği
 2. Beyaz şeride tıklayın. Screenshot: Magic Wand in use
 3. Düzenle > Doldur'useçin. Screenshot: Fill menu
 4. İçerikleriçin Content-Aware'i seçin ve and TAMAM'atıklayın.Screenshot: Fill dialog box Bonus: Content-Aware Doldurma seçilen alandan bilgleri alır ve doldurma için en iyi tahminini yapar. Karışık renklerde (gradyanlarda) ve yüksek çözünürlüklü peyzajlarda harikalar yaratır, ancak daha kompleks resimlerde bu kadar iyi değildir. (Belki bir gün.) Bu nedenle arka plan oldukça az farkına varılan bir gradyan olduğundan Photoshop bunun üstesinden gelecektir.

Fotoğrafı Photoshop Dosyasına Yerleştirin

Bu; fotoğrafın sol tarafını kızın yüzünü engellemeden metin yada başka elementler eklemek için ideal kılacaktır. Şimdi tuvalimizdeki resme geçelim.

 1. Doldurulmuş alandan seçimi kaldırmak için Ctrl-D'yebasın (Mac'de Command-D). Tabaka > Yeni > Arka Plandan Tabaka'yıseçin. TAMAM'atıklayın. . Bu resme geçmenize olanak verecektir. Screenshot: Layer from Background menu
 2. Hepsini seçmek için Ctrl-A'ya (Mac'de Command-A),resmi kopyalamak için Ctrl-C'ye (Mac'de Command-C)basın,ilk bölümde oluşturduğunuz beyaz tuvale tıklayın ("Photoshop Dosyası Oluşturun"), ve yapıştırmak için Ctrl-V'ye (Mac'de Command-V) basın. Şu an resmin iki tuvalde olması gerekiyor: orjinal (little-girl-603139.jpg) ve yeni tuval (Untitled-1).
 3. Şimdi orjinal fotoğrafı ("little-girl-603139.jpg") kaydetmeden kapatabilirsiniz. Hata yapmanız halinde tekrar geri dönebilmeniz için orjinal dosyaları Photoshop Projenizden ayrı tutmak faydalı olacaktır.
 4. Dosya > Kaydet'iseçin. . Template.psd olarak kaydedin.

3. Bölüm

Gelecek hafta opak kutu ve logo ekleyeceğiz. Sorunuz mu var? Bizi haberdar edin. Sadece bu proje ile ilgili soruları cevaplıyabiliyoruz, ancak her hangi bir şey net değilse bize söylemekten çekinmeyin. Gelecek hafta görüşmek üzere!

1. Bölüm3. Bölüm