Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar İçin Adobe Photoshop’a Giriş: 1. Bölüm

By: admin
Sa, 19/07/2016 - 14:08

tags:  Adobe Cloud

Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar İçin Adobe Photoshop’a Giriş: 1. Bölüm

Wes Holing

Intro to Photoshop for Nonprofits: Part 1

Photoshop fotoğrafları değiştirmek, yaratıcı aktifler dizayn etmek, ve hatta eski fotoğraflardan masrafları kesmek için harika bir araçtır. Photoshop’la fotoğraflarınızı hızlıca değiştirmekten dijital görüşünüzü tüm detaylarıyla kontrol etmeye kadar herşeyi tek bir güçlü uygulamada yapabilirsiniz.

Elbette bu tarz bir açıklama Photoshop’u daha önce kullanmadıysanız gözünüzü korkutabilir. Bu nedenle TechSoup olarak fotoğraflarınızı temizleme ve sosyal medya dahil olmak üzere online ve baskı alabileceğiniz resimler oluşturmanız için size temelleri öğretmede yardım etmek istiyoruz.

Bu nedenle, ihtiyacınız olan materyalleri nasıl toplayacağınız, temel fotoğraf değişikliklerini nasıl yapacağınız, farklı parçaları nasıl düzenleyeceğiniz ve nihai ürünü nasıl oluşturacağınız hakkında beş bölümlük blog gönderileri oluşturduk.

Nihai Ürün

Bu serideki dersler boyunca, yazıtipi, fotoğraf ve logo dahil bu posteri oluşturmanız için gereken tüm dosyaları bir araya toplayacağız.

Gördüğünüz gibi her şey Latince ve jenerik. Tasarımcılar buna “Lorem Ipsum,” diyorlar ancak bu aslında mevcut bir kopya olmadığında kopyanın dizaynınızda nasıl görüneceğini görmenin bir yolu.

Bu serinin amacı bu poster gibi bir şey oluşturmak için size temel konseptleri öğretmektir. Bunu öğrendiğinizde kendi organizasyonunuzun misyonunu anlatan ve logonuz, yazı tipiniz, renk şemanız ve mesajınız gibi kendi markanızı yansıtan bir şeyler oluşturabilirsiniz.

Bu Photoshop (PSD) posteri dosyası ve daha fazlası için indirme bağlantısını aşağıda bulabilirsiniz.

Başlamadan Önce

Yazılım

Bu seri yazılıdığı anda Adobe Photoshop’un son versiyonu olan CC 2014.2.2 hakkında ekran görüntüleri ve yönergeler içermektedir. Bir kaç istisna dışında sıralanan özellikler Photoshop CS5’e kadar tüm versiyonlarda benzerlik göstermektedir. Bu nedenle son bir kaç yıl içinde Photoshop’unuzu güncellememiş olsanız bile takip edebilirsiniz.

TechSoup şu an için Photoshop’un tam versiyonunu sunmuyor, ancak sadece temel resim düzenlemeleri yapmanız gerekiyorsa Photoshop Elements'e. bakabilirsiniz. Ayrıca Photoshop’un tam versiyonu için, Adobe belli organizasyon türleri için kar amacı gütmeyen kuruluş indirimi sunuyor. Daha fazla bilgi için Adobe’nin uygunluk kılavuzunuinceleyin.

Yazı Tipi

Photoshop (PSD) dosyasıyla çalışmaya başlamadan önce posterde kullanılan yazı tipi olan (ücretsiz) Open Sans'a, ihtiyacınız olacak. Başka bir yazı tipi de kullanabilirsiniz, ancak bu açık ve incedir, gözü rahatlatır, ve posterin genel moduna uyar.

Open Sans’ı indirmek ve yüklemek için,

 1. İndirme sayfasını ziyaret edin.
 2. Listelenmiş tüm varyantları işaretleyin (biz sadece açık ve normale ihtiyaç duyacağız,ancak neden hepsine sahip olmayalım?).
  Screenshot: Open Sans checkboxes
 3. Sayfanın üst sağ köşesinde olan indirme okuna tıklayın.
  download arrow
 4. Google bu yazı tiplerini internet sayfasında kullanmak için indirmenize gerek olmadığını söyleyecek, ancak biz Photoshop kullanacağız. Bu yüzden bunu göz ardı edin.
 5. .zip dosya bağlantısına tıklayın ve dosyayı indirin.
 6. Zip dosyası içeriğini çıkarın.
 7. Yazı tiplerini yüklemek için:
  • Windows’ta,her dosyaya çift tıklayın ve Yazı Tipini Yükleye tıklayın.
  • Mac OS X’da, dosyaları Yazı Tipi klasörünüze sürükleyin.

Bonus: Google Google Fonts'da ücretsiz yazı tipleri sunuyor. Ayrıca Font Squirrel, dafont, ve fontspace'den dede ücretsiz yazı tipleri alabilirsiniz.

Resim

Posterin arka plan fotoğrafı fotoğraf sitesi Pixabay'den. Fotoğraf halka için, bu yüzden herhangi bir atıfta bulunmadan istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. XL boyutu yeteri kadar yüksek çözünürlük sağladığından isterseniz herhangi bir kalite kaybına uğramadan çıktı da alabilirsiniz.

Fotoğraf, XL boyutu (.jpg, 5 MB)

Bonus: Pixabay herhangi bir atıfta bulunmadan yada bir para vermeden kullanabileceğiniz bir çok halka açık resim sunuyor. Nereden ücretsiz resimler bulabileceğiniz ve bunları nasıl kullanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için TechSoup’un Bu Resmi İnternet Sitem yada Gazetem için Kullanabilir miyim? gönderisine bakın.

Logo

Posterde sıradan bir kar amacı gütmeyen organizasyon logosu bulunuyor. Aşağıdan indirebilirsiniz.

Logo Dosyası (.eps, 1 MB)

Poster Dosyası

Posterinizi nihai ürünle karşılaştırmak, yada sadece eğitimi atlamak ve her şeyi kendi malzemelerinizle değiştirmek istiyorsanız PSD dosyasını burada bulabilirsiniz.

Photoshop Poster Dosyası (.psd, 46 MB)

2. Bölüm

Gelecek hafta parçaları birleştirmeye başlayacağız. Şu ana kadar herhangi bir sorunuz varsa bize bildirin. Sadece bu projeyle ilgili sorulara cevap verebileceğiz, ancak ne düşündüğünüzü duymak isteriz. Görüşmek üzere!

2. Bölüm