Microsoft Bulut servislerinin filantropi ile ilgisi nedir?

By: techsoup
Per, 02/09/2021 - 10:53

Microsoft Bulut servislerinin filantropi ile ilgisi nedir? 

 

Bu yazı, “Microsoft - On the Issues” blogunda 24.02.2021 tarihinde yayımlanan “What does the cloud have to do with philanthropy? A Q&A with Justin Spelhaug on helping nonprofits with digital transformation” başlıklı yazının kısaltılmış çevirisidir. Yazının orijinali için tıklayın.

Covid-19, toplumlarımızdaki ve dünyadaki eşitsizlikleri büyütüyor. Kâr amacı gütmeyen hizmetlere olan talep önemli ölçüde arttıkça, kaynaklar ve finansmana erişim de sıkılaşıyor. Birçok kâr amacı gütmeyen kuruluş, daha azıyla daha fazlasını yapmanın yollarını bulma konusunda baskı altında kalıyor. Operasyonların ölçeğini ve verimliliğini arttırmaya çalışırken yararlanıcıların ve bağışçıların verilerinin korunması da önemli bir unsur olmaya devam ediyor.

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar bir teknoloji projesini her üstlendiğinde, karşılaştıkları zorluklar için oluşturulmuş çözümlerin olmaması nedeniyle tekerleği yeniden icat etmek zorunda kalıyorlar. Dolayısıyla, sektöre özel çözümler geliştirerek ve ortak bir veri modeline yatırım yaparak, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için denklemdeki zorlukları gidermeye yardımcı olunması gerekiyor.

Bu amaçla, Microsoft, Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar için Microsoft Bulutunu ve Microsoft Bulut'ta yer alan Bağış Toplama ve Katılım adlı ilk çözümü kâr amacı gütmeyen örgütlerin ihtiyaçlarını karşılamak, teknoloji aracılığıyla geliştirebilecekleri yaygın senaryoları desteklemek, yeni çözümler geliştirmek ve çalışmalarının ölçeğini daha da arttırmak için kullanıma sundu. Microsoft, Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar için Power Platform, Microsoft 365, Dynamics 365, Azure ve LinkedIn'in gücünü bir araya getirerek katılımı, kaynak yaratmayı, personel işbirliğini, gönüllü katılımını ve yönetimini, program tasarımını ve sunumunu daha verimli hale getirmeyi hedefliyor.

Microsoft Bulut sistemi, Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar için Ortak Veri Modeli tarafından desteklenir ve kuruluşların mevcut çözümlerle bütünleşmesini, kuruluş genelinde veri paylaşımının daha kolay ve daha ucuz hale getirilmesini sağlar.  Bunun yanı sıra birçok kar amacı gütmeyen kuruluşun merkezinde yer alan gönüllülerin katılımını ve yönetimini güçlendirmek amacıyla yeni çözümler de dahil olmak üzere daha fazla yenilik getirilmesi hedefliyor. Ayrıca  Bağış Toplama ve Katılım gibi Microsoft Bulut bileşenleri artık kullanılabilir.

 

Hızlı bağış yönetimi ve ödeme işlem yetenekleri, LinkedIn Sales Navigator tarafından desteklenen kurucu araştırma ve kurucu katılımını iyileştirmeye yönelik proaktif öngörüler dahil olmak üzere, Fon Toplama ve Katılım için yenilikler Nisan 2021'de piyasaya sürülecek. Ek araçlar, Gönüllü Katılımı ve Gönüllü Yönetimi, Haziran ayının sonunda genel önizlemede olacak ve 2021'in ikinci yarısında genel kullanıma sunulacak. Daha fazla bilgi için “Sivil Toplum Kuruluşları için Microsoft Bulut” ziyaret edebilirsiniz.